Materiał Partnera

Charakterystyka różnego rodzaju farb malarskich

Charakterystyka różnego rodzaju farb malarskich

Malarstwo to pasja i zawód, do którego trzeba mieć talent. Oczywiście sam talent nie wystarczy, aby stać się popularnym artystą. Potrzeba do tego także ciężkiej pracy i umiejętnego wykorzystania różnych akcesoriów i farb malarskich. Farby malarskie charakteryzują się odmiennymi właściwościami i mogą być wykorzystane do typowych prac plastycznych lub do zadań specjalnych. Jakie wyróżniamy rodzaje farb malarskich?

Farby akwarelowe i plakatowe

Farby akwarelowe i plakatowe poznają już małe dzieci na zajęciach plastycznych w przedszkolu. Farby akwarelowe występują w postaci suchych i spłaszczonych pigmentów. W celu ich użycia należy rozcieńczyć je wodą. Cechą charakterystyczną akwareli jest to, że pozostawiają prześwity na kartce, dlatego nie pokrywają dokładnie całej jej powierzchni. Żeby uzyskać dobre pokrycie należy użyć kilku warstw. Zaletą tego rodzaju farby jest szybkość wysychania. Natomiast farby plakatowe mają płynną, gęstą strukturę. Dają znaczenie lepszy efekt krycia niż farby akwarelowe. Można wykorzystać je do malowania nie tylko papieru, ale także tektury, drewna i ceramiki. W sklepach z artykułami dla malarzy dostępnych jest wiele rodzajów farb akwarelowych i plakatowych różniących się jakością wykonania i sposobem opakowania.

Farby olejne i akrylowe

Farby olejne należą do najdroższych rodzajów farb malarskich a ich użycie wymaga wiedzy i pewnego doświadczenia. Charakteryzują się gęstą i aksamitną konsystencją. Stosując odpowiednie techniki malarskie można uzyskać za ich pomocą różne efekty. Są bardzo trwałe i zapewniają dokładne pokrycie materiału. Wystarczy użyć jedną warstwę, by zmienić kolor płótna lub drewna. Tworzenie ciekawych prac farbami olejnymi często wymaga zastosowania dodatkowych akcesoriów dostępnych w specjalistycznych sklepach malarskich. Farby akrylowe produkowane są z nietoksycznej żywicy poliakrylowej i różnych pigmentów. Wyróżniają się kremową konsystencją a ich zastosowanie daje podobny efekt jak użycie akwareli. Jednak o wiele trwalszy i wyraźniejszy.

Farby emulsyjne

Tempera to nazwa najstarszej techniki malarskiej, do wykonania której stosuje się  farby emulsyjne. Farby te często nazywa się skrótowo temperami. Do produkcji tego rodzaju farb malarskich stosuje się żywicę, oleje i barwniki. Ich użycia gwarantuje uzyskanie dobrego efektu pokrycia materiałów takich jak: drewno, papier, tkanina, ściany. Do ich efektownego zastosowania potrzeba talentu i doświadczenia. Bardzo często wypierają one farby akrylowe podczas malowania hobbystycznego. Sklepy z artykułami malarskimi oferują wiele kolorów takich farb. Ostatnio bardzo popularne są tempery neonowe.

Wykorzystanie różnego rodzaju farb malarskich wymaga talentu i umiejętności. Matejko – sklep z artykułami dla plastyków posiada bogatą ofertę akcesoriów malarskich, w tym farby malarskie o bardzo dobrej jakości w różnych opakowaniach i odcieniach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz