Artykuł sponsorowany

Charakterystyka reduktorów sieciowych do gazów specjalnych

Charakterystyka reduktorów sieciowych do gazów specjalnych

Obniżenie ciśnienia pobieranego z sieci jest możliwe dzięki specjalistycznym reduktorom sieciowym. Wykonywane są one z różnych materiałów, w zależności od planowanej eksploatacji. Reduktory tego typu mogą pracować z wieloma gazami specjalnymi, dzięki czemu wykorzystuje się je w najczęstszych pracach spawalniczych. Jakie właściwości mają poszczególne typy reduktorów sieciowych?

Solidne wykonanie

Reduktor sieciowy podczas pracy ma styczność z gazami, dlatego musi być wykonany z odpornych materiałów. Nierzadko jest to mosiądz, czyli stop miedzi i cynku charakteryzujący się przede wszystkim wysoką odpornością na korozję w standardowych warunkach eksploatacyjnych. W ofercie najlepszych producentów, takich jak np. Pego Polska Sp. z o.o., znajdują się też reduktory sieciowe ze stali kwasoodpornej. Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten jest odporny na działanie kwasów, jednak ich moc musi być mniejsza od mocy kwasu siarkowego. Reduktory sieciowe wyposaża się w precyzyjny manometr, czyli urządzenie wykorzystywane do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Istotna jest też membrana oraz dźwigniowy system regulacji, dzięki którym uzyskuje się bardzo wysoką stabilność i dokładność regulacji ciśnienia roboczego. Jego wzrost ponad wartość ustaloną jako dopuszczalna kontrolują zawory bezpieczeństwa. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta reduktory sieciowe mają określoną przez producenta przepustowość – parametr ten może znacznie różnić się w przypadku poszczególnych rodzajów reduktorów.
Z jakimi gazami mogą pracować?

Gazy specjalne

Wykorzystywane w procesach spawalniczych gazy mają zróżnicowane właściwości, przez co poszczególne typy reduktorów sieciowych muszą być wykonane w taki sposób, by zapewnić optymalną i bezpieczną pracę z nimi. Spawanie elementów ze stali nierdzewnej wykonuje się m.in. z użyciem mieszanki argonu i dwutlenku węgla, niezbędny więc będzie specjalistyczny reduktor sieciowy dopuszczony do pracy właśnie z tymi gazami. Zastosowanie reduktorów nie ogranicza się jednak tylko do procesów spawalniczych. Z powodzeniem wykorzystuje się modele przeznaczone do gazów palnych i niepalnych w rozmaitych pracach badawczych przeprowadzanych w laboratoriach. Okazuje się zatem, że poszczególne reduktory sieciowe przeznaczone są do różnych działań. Świetnie radzą sobie z obniżaniem ciśnienia pobieranego z sieci i regulacją ciśnienia roboczego, dzięki czemu swoje zastosowanie znalazły chociażby w spawalnictwie. W zależności od konkretnego modelu reduktor może pracować z gazami specjalnymi takimi jak np. argon i dwutlenek węgla lub acetylen i tlen. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do parametrów oferowanych przez konkretny reduktor warto skonsultować się z renomowanym ich producentem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz