Artykuł sponsorowany

Charakterystyka podłóg drewnianych

Charakterystyka podłóg drewnianych

Podłogi drewniane wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób planujących budowę lub remont własnego lokum. Takie produkty są trwałe, wytrzymałe na obciążenia i pięknie się prezentują. Stanowią nieodłączny element aranżacji mieszkań i domów urządzonych w różnych stylach. Za co jeszcze pokochaliśmy drewniane podłogi?  Jakie są najpopularniejsze ich wersje?  

Czym wyróżnia się posadzka drewniana?

Posadzki drewniane najczęściej wykłada się w mocno eksploatowanych pomieszczeniach dziennych i w sypialniach. Wprowadzają one do wnętrz kameralną atmosferę i sprawiają, że przestrzeń staje się ciepła i przytulna. Warto jednak podkreślić, że dzięki nowoczesnym metodom produkcyjnym panele drewniane coraz częściej montuje się także w kuchni – wszystko za sprawą zastosowania materiałów odpornych na wilgoć.

Jak podkreśla ekspert z firmy Domax:  „Podłogi drewniane łatwo jest utrzymać w czystości, a dzięki uniwersalnej estetyce nadają się one w zasadzie do każdego obiektu mieszkalnego”.

Jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia, to wszystko zależy od dobranego typu podłogi. Przykładowo parkiet wytrzyma nawet kilkudziesięcioletnią eksploatację. Chcesz dobrać najbardziej niezawodne drewno? Najlepiej zapoznaj się ze specjalną tabelą określającą twardość poszczególnych gatunków w skali Brinella.

W zależności od preferencji i budżetu można dobrać dla siebie różnorodne modele podłóg drewnianych. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się:

  • panele drewniane,
  • parkiet,
  • mozaika,
  • lite deski (tzw. dyle).

Siła piękna – parkiet drewniany

Drewniany parkiet to najbardziej tradycyjna posadzka. Czy jest również najpiękniejsza? Oczywiście jest to kwestia subiektywna, ale bez wątpienia wiele osób zachwyca się walorami estetycznymi klasycznego parkietu.

Posadzkę tego typu wykonuje się z niewielkich deszczułek litego drewna. Zazwyczaj osiągają one szerokość od 30 do 100 mm, grubość od 13 do 22 mm oraz długość od 200 do 450 mm. Deszczułki można układać w różne wzory: od szachownicy, przez cegiełkę, aż do jodełki.

Parkiet drewniany odznacza się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Wykonuje się go z wielu różnych gatunków drewna iglastego (sosna, świerk) oraz liściastego (dąb, jesion, brzoza, buk, jawor). Na rynku można także spotkać modele produkowane z drewna egzotycznego, które charakteryzują się największą twardością.

Alternatywa dla parkietu – mozaika

Alternatywnym dla parkietu rozwiązaniem będzie drewniana mozaika, która powstaje zazwyczaj z deszczułek o mniejszej długości, naklejonych na papier lub siatkę. Płyta ma wówczas orientacyjne wymiary 640 mm x 320 mm. Takie pokrycie mocuje się na betonie lub na gładzi cementowej za pomocą specjalistycznego kleju do parkietów.

Praktyczne rozwiązanie – panele drewniane

Panele drewniane to opcja kompromisowa dla wielbicieli klasycznej stylistyki parkietów, którzy jednocześnie cenią sobie funkcjonalność i łatwość eksploatacji. Panelami nazywa się kilkuwarstwowe parkiety naturalne w formie gotowych elementów o kształcie deski.

Ich największymi zaletami są szybki montaż oraz brak konieczności cyklinowania i regularnego lakierowania. Na rynku istnieje szeroka paleta kolorystyczna dostępnych paneli. Ponadto poszczególne modele mogą się od siebie różnić ilością sęków oraz odcieniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz