Materiał Partnera

Charakterystyka i zastosowanie kantówki drewnianej

Charakterystyka i zastosowanie kantówki drewnianej

Kantówka to prosta, drewniana deska, która została poddana procesowi heblowania lub strugania. W zależności od potrzeb i oczekiwań klientów, elementy te mają różne wymiary i najczęściej poddawane są także dodatkowej obróbce, np. malowaniu, lakierowaniu lub bejcowaniu. Jakie są inne cechy kantówki drewnianej i jakie ma ona zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

Główne rodzaje kantówki drewnianej

Kantówka, określana także mianem krawędziaka lub legaru, najczęściej wytwarzana jest z drzew iglastych, np. sosen, które są bardzo trwałe i poddają się niezwykle łatwej obróbce. Dzielona jest także ze względu na sposób przerobu na struganą, niestruganą i klejoną. Pierwsza z nich to rodzaj drewna o powierzchni gładkiej, które została uzyskana dzięki przetworzeniu na specjalnych maszynach niwelujących nierówności. Zazwyczaj ma ona długość od 1000 do 3000 mm, zaś szerokość oraz wysokość są praktycznie dowolne, w zależności od potrzeb zakupującego i oferty tartaków. Dodatkowy podział kantówek struganych jest także ze względu na produkty bezsęczne (bez skaz) oraz z sękami. Te ostatnie są zdecydowanie tańsze oraz wykorzystywane wszędzie tam, gdzie priorytetem jest trwałość, nie zaś sama estetyka, czyli przede wszystkim w budownictwie.

Jakie zastosowanie ma kantówka strugana?

Dzięki estetycznemu wyglądowi, w tartakach najczęściej nabywana jest kantówka strugana. Może być wykorzystywana do indywidualnych działań stolarskich, a także do produkcji w zakładach, gdzie tworzy się ramy łóżek, ogrodowe altany, ławki, kwietniki, a także szkielety drewniane pod elementy konstrukcyjne. Kantówką zabezpiecza się także fundamenty, wykopy oraz konstrukcyjne elementy ław budynków.

Gdzie możemy zakupić różne rodzaje kantówki?

Kantówka powstaje w procesie obróbki na specjalnych maszynach, dlatego jej produkcją oraz sprzedażą najczęściej zajmują się wyspecjalizowane w obróbce drewna tartaki. Jednym z nich jest firma Andrzeja Droździela, która działa w miejscowości Ciotusza Nowa na terenie woj. lubelskiego. Właściciel przyznaje, że dzięki działalności prowadzonej od ponad 25 lat, wybiera drewno wysokich klas gatunkowych, co gwarantuje jego klientom dopasowanie do potrzeb, szczególnie gdy celem jest produkcja estetycznych produktów stolarskich. Zakup w tartaku to także gwarancja dopasowania do potrzeb pod względem oczekiwanych wymiarów, na co niestety nie możemy liczyć przy wyborze kantówki w sieciach handlowych i ogrodniczych, która ma tylko najbardziej popularne wielkości.  

Opracowanie:
Ciotusza Nowa 77b
tel. 601 368 908
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz