Materiał Partnera

Charakterystyka i zastosowanie drewna budowlanego

Charakterystyka i zastosowanie drewna budowlanego

Drewno jest wykorzystywane jako materiał budowlany już od wieków. Wykorzystując właściwości drewna można stworzyć wiele różnorodnych konstrukcji. Drewno jest uniwersalnym tworzywem stosowanym do wyrobu mebli, budowy domu i jego wykończenia. Bez tego surowca ciężko nawet wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Ile drzew, tyle też gatunków drewna. Czym powinno wyróżniać się drewno budowlane?

Właściwości drewna

Drewno jest materiałem całkowicie naturalnym i ekologicznym. Jego źródła można odnawiać, dzięki czemu surowiec ten jest łatwo dostępny i nie odstrasza inwestorów wysoką ceną. Drewno jest bardzo wytrzymałe w stosunku do swojego ciężaru i posiada znakomite właściwości izolacyjne. Materiał ten bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można stworzyć z niego niemalże dowolną konstrukcję budowlaną. Trzeba też podkreślić, że przetwarzanie tego surowca nie powoduje dotkliwych strat dla środowiska. Jak zapewnia specjalista z Tartaku w Dolinie Nidy – w odróżnieniu od powszechnie stosowanych materiałów budowlanych takich jak np. cegły, do produkcji drewna nie są konieczne żadne wysokoenergetyczne paliwa kopalne. Drewno budowlane stosuje się do wznoszenia szkieletów dużych konstrukcji. Materiał ten w dużych ilościach wykorzystywany jest także do produkcji podkładów kolejowych, podpór szybów kopalnianych i belek poprzecznych na dużych słupach użytkowych.

Czym jest drewno inżynieryjne?

Do szczególnych rodzajów drewna, które stosowane jest w budownictwie, specjaliści zaliczają drewno inżynieryjne. Powstaje ono w wyniku bardziej skomplikowanego procesu produkcji, gdzie różne formy surowca sklejane są razem, tworząc materiał kompozytowy. Jest on wykorzystywany do konkretnych zastosowań na budowie. Przykładem drewna inżynieryjnego mogą być:

  • sklejki,
  • drewno klejone laminowane,
  • płyty pilśniowe,
  • płyty wiórowe.

Drewna inżynieryjnego używa się w wielu projektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i handlowego.

Jakie gatunki drewna wykorzystywane są w budownictwie?

Drewno z przeznaczeniem na budowę musi charakteryzować się odpowiednią twardością i nieprzeciętną wytrzymałością. Pracownicy tartaków od lat rekomendują w tym celu drzewa iglaste. Jednym z najbardziej popularnych odmian jest oczywiście sosna pospolita. Drewno sosnowe ma uniwersalne zastosowanie w budownictwie- tworzy się z niego konstrukcje dachowe oraz konstrukcje nośne, a tarcicę wykorzystuje się jako surowiec do dalszego przerobu. Cenione jest także drewno świerka, które można stosować podobnie jak drewno sosnowe. Specjaliści polecają również jodłę i modrzewia. Jeżeli chodzi o gatunki liściaste to tu od lat prym wiedzie drewno dębowe, bukowe, jesionowe i wiązowe.

Opracowanie:
Popowice 56
tel. 502 665 259
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz