Materiał Partnera

Charakterystyka i zalety pomp ciepła

Charakterystyka i zalety pomp ciepła

Pompy ciepła zyskały w ostatnich latach wielu zwolenników, jako alternatywa dla ogrzewania elektrycznego oraz gazowego. Zasługują one na uwagę m.in. ze względu na walory ekologiczne, bowiem podczas ich eksploatacji nie powstają spaliny, dzięki czemu nie zanieczyszczamy środowiska. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie są jego pozostałe atuty? Zapraszamy do lektury.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, którego elementy tworzą układ zamknięty w którym krąży czynnik roboczy. Ulega on nieustannym przemianom z formy ciekłej na gazową i gazowej na ciekłą, dzięki czemu dochodzi do wytwarzania energii cieplnej. Dolne źródło ciepła to zazwyczaj grunt w którym umieszcza się spiralne lub płaskie kolektory, wodę lub powietrze, górnym źródłem jest natomiast instalacja grzewcza. Zasada działania pomp jest podobna do lodówki lub klimatyzatora, choć w tym przypadku chodzi o generowanie ciepła, zaś chłodzenie jest skutkiem ubocznym. 

Główne zalety pomp ciepła

Urządzenia te nie zyskiwałyby takiej popularności, gdyby ich montaż nie niósł za sobą tyle praktycznych korzyści. Jedną z głównych jest to, że pompy ciepła generują kilkukrotnie więcej ciepła, aniżeli energia elektryczna, która została pobrana do jej wytworzenia. Powodem jest to, że pompa nie wytwarza ciepła, a jedynie je przenosi. Kolejnym atutem jest bezobsługowość urządzenia. Inwestor nie musi ani ładować opału, ani czyścić pieca, ani także dbać o proces rozpalenia, dlatego też korzystanie jest bardzo wygodne i wymaga tylko regularnego opłacania rachunków za prąd. Jak dodatkowo przyznaje Radosław Garbiel prowadzący firmę Promil zajmującą się wykonywaniem instalacji kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, a także montażem pomp ciepła, urządzenie to można zamontować bez ograniczeń, w zdecydowanej większości obiektów. Do tego celu sprawdzi się choćby większa pralnia lub składzik, dotąd używany jako miejsce na opał, którego w przypadku pomp ciepła oczywiście nie będziemy potrzebować. Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie. W przypadku pomp ciepła unikamy przede wszystkim ryzyka wybuchu, a także zaczadzenia, nie musimy obawiać się także pozostawienia działającego urządzenia po naszym wyjściu z domu, tak jak ma to miejsce przy piecach na paliwa stałe.  

Jak widać użytkowanie pomp ciepła to wiele atutów nie tylko dla samego inwestora, ale również dla środowiska naturalnego. Urządzenia te są bowiem bardzo wydajne, samoobsługowe i nie generują szkodliwych spalin. Atutem jest również to, że coraz więcej przedsiębiorstw specjalizuje się w ich montażu, zdecydowanie łatwiej więc zdecydować się na to rozwiązanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz