Artykuł sponsorowany

Charakterystyka elektrycznych agregatów hydraulicznych

Charakterystyka elektrycznych agregatów hydraulicznych

Agregaty hydrauliczne są przeznaczone do zabudowy w różnych urządzeniach przemysłowych, które zawierają odbiorniki hydrauliczne, czyli hydrauliczne siłowniki i silniki. Ich zadaniem jest zasilanie odbiorników cieczą roboczą o określonych parametrach, a więc wymaganym ciśnieniu i wydatku. Na rynku dostępne są agregaty hydrauliczne spalinowe i elektryczne. W naszym artykule skoncentrujemy się na charakterystyce agregatów hydraulicznych zasilanych prądem. Najbardziej popularne są agregaty zabudowane na aluminiowych zbiornikach, które mają wmontowane zespoły pompowe w pokrywach.

Agregaty wg specyfikacji roboczej klienta

Agregaty hydrauliczne popularnych producentów są wykonywane wg specyfikacji roboczych klientów. Urządzenia mogą być zabudowane na aluminiowych lub stalowych zbiornikach, które wykonywane są specjalnie dla danego urządzenia. Producent dostosowuje mocowania i wymiary agregatu. Pompy zębate lub wielotłoczkowe są zasilane silnikami o określonej mocy znamionowej. Często możemy się spotkać z zaleceniami, by zastosować pompy wielotłoczkowe o znamiennej wydajności, które mają regulator stałej mocy dla urządzeń, szczególnie tych, w których wymagana jest duża szybkość ruchu przy ciśnieniach niższych i wolniejsza prędkość ruchu przy wysokim ciśnieniu w określonych obszarach pracy. Moc silnika określana jest w kW, wydajność pompy w l/min, a ciśnienie w MPa dla poszczególnych typów agregatów hydraulicznych. W agregatach, które mamy w swojej ofercie, standardowo stosowane są trójfazowe silniki indukcyjne, które mają określone napięcie znamionowe - mówi nam przedstawiciel firmy Hydro-Tor z Torunia. Zbiorniki oleju są zalane olejem mineralnym, a klasę czystości oleju hydraulicznego określana jest wg norm ISO4406.

Zalecenia dotyczące użytkowania agregatów

Każdy zakład przemysłowy powinien mieć określoną instrukcję użytkowania agregatu na swoim terenie. Najbardziej restrykcyjne zalecenia dotyczące użytkowania jakichkolwiek sprzętów mają w Polsce kopalnie węgla kamiennego. Mówią one o tym, jak zachować wysoką sprawność i niezawodność elektrycznych agregatów hydraulicznych oraz jak zachować bezpieczeństwo. Do obsługi oraz czynności naprawczych mogą przystępować wyłącznie przeszkoleni pracownicy, którzy dodatkowo powinni na bieżąco kontrolować stan techniczny urządzeń. Nie należy dopuszczać do przeciążeń urządzenia, trzeba utrzymywać czystość oleju i dbać o czystość filtrów. Zalecana jest dbałość o stan osprzętu oraz całej instalacji elektrycznej, a przed rozpoczęciem eksploatacji agregatu sprawdzić stan tzw. korka odpowietrzającego. Restrykcyjne przepisy określają nawet, jakie jest możliwe maksymalne odchylenie urządzenia od poziomu oraz jak powinno być oświetlone miejsce, w którym znajduje się stanowisko dla agregatu hydraulicznego. Dopiero po gruntownym zapoznaniem się z instrukcjami można przystąpić do prac z urządzeniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz