Artykuł sponsorowany

Ceremonia pogrzebowa dla bliskiej osoby z domem pogrzebowym Nowy Orcus

Ceremonia pogrzebowa dla bliskiej osoby z domem pogrzebowym Nowy Orcus

W trudnym momencie jakim jest śmierć bliskiej osoby, oddajemy często organizację uroczystości pogrzebowej w ręce domu pogrzebowego. Wolimy skupić się na własnej żałobie i przygotowaniu do dnia pochówku, zawiadomić jedynie rodzinę o pogrzebie i nie zajmować się wynajmem i dekoracją sali czy kościoła. Przygotowanie ciała zmarłego wraz z ubraniem też zwykle należy do usług zakładu pogrzebowego. Przychodzimy dopiero na ceremonię pogrzebową. Warto zapoznać się z ofertą zakładu Nowy Orcus.

Przygotowanie do pogrzebu

Zlecając usługę pogrzebową wybranej firmie pogrzebowej ufamy, że ceremonia odbędzie się w sposób godny i pełen szacunku dla osoby zmarłej, podczas jej ostatniej drogi. Najczęściej w Polsce wybierane są ceremonie pogrzebowe w obrządku rzymsko-katolickim, choć przedstawiciele innych odłamów chrześcijaństwa, czy wyznawcy innej wiary także mogą odbyć tę ceremonię zgodnie z własnymi przekonaniami. Coraz częściej też pogrzeb prowadzony jest przez świeckiego Mistrza Ceremonii, który zapewnia wspomnienie po zmarłym dla osób nie będących wyznawcami żadnej wiary. Jedną z decyzji, które musimy podjąć przygotowując się do ceremonii pogrzebowej jest to, czy chcemy pochówku w trumnie, czy też kremacji i pochówku prochów osoby zmarłej w urnie. Jak podkreślają specjaliści z domu pogrzebowego Nowy Orcus:

Dla rodziny zmarłej obowiązki związane z organizacją pogrzebu często bywają jeszcze bardziej przygnębiające. Niemniej to właśnie najbliżsi muszą podjąć decyzje związane z oprawą całej uroczystości. W naszym zakładzie pogrzebowym zapewniamy wsparcie na każdym etapie, nie tylko przy załatwianiu formalności, ale również przy wyborze sposobu pochówku.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zwłoki balsamuje się i ubiera w przygotowane przez rodzinę ubranie. Zwykle ceremonia pochówku składa się z trzech części, to jest wystawienia zwłok w domu pogrzebowym, w kaplicy bądź w domu zmarłego. Specjaliści z przedsiębiorstwa z miejscowości Połczyn-Zdrój zajmują się również przygotowaniem wieńców oraz wiązanek pogrzebowych, a w późniejszym czasie - również zrobieniem pomnika. Jeśli rodzina zdecydowała się na kremację, można pożegnać się ze zmarłym przed procesem spopielenia ciała. To ostatni moment, kiedy bliscy mogą zobaczyć zmarłego. Jeśli wystawienie zwłok odbywa się w domu, co jest częstą praktyką zwłaszcza na wsi, transport ciała do domu i z domu zmarłego należy do zakładu pogrzebowego, który posiada na wyposażeniu specjalnie do tego celu przygotowane karawany.

Przebieg ceremonii pogrzebowej

W przypadku pogrzebu katolickiego Msza Święta pogrzebowa odprawiana jest w parafii, w obrębie której mieszkał zmarły, choć można uzgodnić z proboszczem parafii macierzystej i parafii, w której wolelibyśmy odprawić mszę z różnych względów, aby tę mszę przenieść. Przedstawiciel firmy świadczącej usługi pogrzebowe często pośredniczy w rozmowach między rodziną zmarłego, a przedstawicielami Kościoła. Podczas mszy trumna z ciałem, bądź urna z prochami zmarłego ustawiona zostaje naprzeciwko ołtarza, na katafalku, po to, by była widoczna dla uczestników nabożeństwa żałobnego. Msza odbywa się według normalnego, bądź skróconego protokołu, z tą różnicą, że kazanie poświęcone jest zmarłemu i tematyce życia wiecznego. Po mszy trumnę ze zwłokami przewozi się na cmentarz, gdzie następuje pobłogosławienie i złożenie zmarłego do grobu oraz składanie kondolencji rodzinie zmarłego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz