Artykuł sponsorowany

Cechy dobrych nawozów do roślin

Cechy dobrych nawozów do roślin

Czym ogólnie są nawozy roślinne, wszyscy dobrze wiemy – to specyfiki, które ulepszają stan, a nawet przyspieszają wzrost naszej „zieleni”. Są wykorzystywane zarówno do wspierania roślin na naszych domowych parapetach, jak i na polach, czy w szkółkach leśnych. W dużym uproszczeniu możemy porównać je do kosmetyków dla naszych ciał: muszą być dobrze dobrane, by rzeczywiście mogły zadziałać. To nie cena gra tu kluczową rolę, a odpowiednie dopasowanie. Co warto wiedzieć o dobrych nawozach roślinnych? -

Obszar pielęgnacji – szkółka leśna

Nie bez powodu we wstępie nawozy roślinne porównaliśmy do kosmetyków: dobór odpowiedniego obszaru pielęgnacji to punkt kluczowy. Z nawozami roślinnymi jest jak z kosmetykami – zanim przystąpimy do działania, musimy zdefiniować, co chcemy odżywić i wzmocnić. Innych produktów będziemy używać do odżywiania i wzmacniania roślin na naszych parapetach, innych do roślin na naszych polach, a jeszcze innych do wzmacniania roślin w szkółkach leśnych. W naszym artykule przyjrzymy się nawozom do roślin w szkółkach leśnych, a więc do roślin na obszarach ziemi najczęściej podzielonej na tzw. poletka. Rośliny te podzielone są w celu produkcji sadzonek drzew leśnych – zarówno liściastych, jak i iglastych. Czym są sadzonki, ogólnie wszyscy się orientujemy, jednak ich zdefiniowanie może brzmieć nieco problematycznie. Otóż: sadzonki to fragmenty roślin, które są zdolne do rozrostu na nową roślinę. Stosowanie ich jest więc jednym ze sposobów rozmnażania wegetatywnego.

Nawozy roślinne wykorzystywane w szkółkach leśnych

Nawożenie szkółek leśnych należy rozpatrywać przy jednoczesnym regulowaniu odczynu gleby oraz przy jednoczesnej kontroli struktury gleby. Jak mówi nam przedstawiciel producenta nawozów roślinnych EKOR ze Skórzewa, bardzo ważny jest dla nas prawidłowy odczyn podłoża: to właśnie on zapewnia odpowiednie warunki pobierania składników odżywczych przez rośliny. Właściwe pH gleby zapewnia możliwość mineralnego i organicznego wzmacniania roślin. Przyjrzyjmy się konkretnemu rozwiązaniu: nawozowi do szkółek leśnych, do gatunków zarówno liściastych, jak i iglastych, który oferują nasi fachowcy. Nawóz ten zawiera azot azotanowy, amidowy, pięciotlenek fosforu, tlenek potasu, mieszaninę mikroskładników pokarmowych (boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu, cynku). Składniki odżywcze są łatwo rozpuszczalne w wodzie, przez co też łatwo przyswajalne przez rośliny. Nie zawierają też chlorku. Dzięki temu też gwarancją jest intensywny wzrost siewek leśnych oraz ich odporność na choroby i szkodniki. Z jednego litra nawozu uzyskuje się aż do 200 litów roztworu, którym możemy zasilać rośliny. Warto wybierać takie rozwiązania o klarownych deklaracjach producentów!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz