Materiał Partnera

Cechy dobrej stolarki okiennej

Cechy dobrej stolarki okiennej

O tym, że wybór okien ma ogromny wpływ na komfort z mieszkanie, nie trzeba nikomu przypominać. Dobra stolarka okienna potrafi doskonale wzbogacić parametry cieplne i izolacyjne pomieszczenia oraz może stanowić wartościowy element dekoracyjny domu. 

W zależności od pomieszczenia okna pełnią różnie funkcje i to wedle nich powinny być dobierane. Jakie są cechy dobrej stolarki? Sprawdź.

Czym jest stolarka okienna?

Stolarka okienna to elementy budowy okna takie jak ramy i ościeżnice. Dawniej, klasyczne okna wykonywane były jedynie z drewna. Obecnie coraz rzadziej widuje się ramy okienne wykonane z naturalnych materiałów. Sporem powodzeniem cieszą się produkty syntetyczne, takie jak na przykład PVC.

W stolarce okiennej coraz częściej wykorzystuje się materiały, które mają lepsze właściwości izolacyjne, mechaniczne i są bardziej odporne na negatywne warunki atmosferyczne niż klasyczne drewno. Popularne i ogólnodostępne modele okien w przeważającej większości wykonane są PVC – informuje ekspert z firmy Bona. Jednak bez względu na rodzaj użytego materiału wybór okien powinien być w głównej mierze podyktowany ich przeznaczeniem i pożądanymi parametrami.

Najważniejsze właściwości stolarki okiennej

Aby wybrać odpowiednie okno do pomieszczenia, należy uwzględnić szereg jego parametrów. Na szczególną uwagę zasługuje stolarka okienna, która bez względu na użyty materiał powinna być:

  • trwała - sztywność ramy, brak jej wypaczeń gwarantuje nie tylko łatwy montaż, ale też i doskonale wzmocni konstrukcje okna, przez co będzie mogło służyć wiele lat;
  • o niskim współczynniku przenikania ciepła - wartość ta określa ilość ciepła, które wydostaje się z pomieszczenia poprzez okno; im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym mniej energii potrzeba na ogrzanie pomieszczenia,
  • o wysokim czynniku izolacji - solidnie wykonana stolarka okienna będzie zabezpieczać wnętrze domu przed opadami atmosferycznymi takimi jak deszcz, grad, czy śnieg; dobrze izolujące okno pozwoli także na skuteczne odprowadzenie pary wodnej z zewnątrz;
  • bezpieczna - dobre okno powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenia skrzydeł, które będą uniemożliwiały dostanie się do środka ewentualnym niedozwolonym osobom.

Należy pamiętać, że aby okno spełniało swoje funkcje przez długie lata,  bardzo ważny jest  sposób konserwacji i pielęgnacji stolarki okiennej dopasowany do materiału. Elementy wykonane z PVC można bezproblemowo czyścić wodą z niewielką ilością detergentu. Okna drewniane często wymagać będą ponownego lakierowania po kilku latach użytkowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz