Materiał Partnera

Cechy dobrego księgowego

Cechy dobrego księgowego

Popyt na usługi księgowe stale rośnie. Powstaje coraz więcej małych, średnich oraz dużych firm, które szukają sprawdzonych, rzetelnych i profesjonalnych biur księgowych oraz rachunkowych, które poprowadzą finanse przedsiębiorstwa. Okazuje się jednak, że wybór biura księgowego nie należy do najprostszych zadań. Sprawdź, jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy?

Biura rachunkowe oraz biura księgowe oferują swoim klientom fachowe doradztwo, prowadzenie ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa oraz reprezentują ich interesy przed organami podatkowymi, zarówno w zakresie bieżących spraw księgowych, jak i podczas kontroli. Sporządzą deklaracje VAT, rozliczą delegacje, a także poprowadzą ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych oraz wartości prawnych. Jak wybrać dobrego księgowego? Jakie cechy powinien posiadać?

Wykształcenie i doświadczenie

U każdego specjalisty z zakresu księgowości, wykształcenie oraz doświadczenie powinny iść ze sobą w parze. Liczy się nie tylko uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy seminariach oraz zdobywanie dodatkowych dyplomów i certyfikatów, lecz przede wszystkim ważne jest ukończenie ekonomicznej uczelni wyższej, przynajmniej na poziomie magisterskim. Zwracajmy także uwagę na to, czy osoba, której powierzmy finanse naszej firmy, ma co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży. Oznaczać ono będzie bowiem nie tylko szeroką praktykę, znajomość nietypowych przypadków, lecz również znajomość zmieniających się przepisów. Doświadczeniem na rynku usług księgowych, wysokimi kompetencjami swoich pracowników, a także szerokim wachlarzem wykonywanych zleceń, może pochwalić się biuro rachunkowe Alfa.  

Organizacja pracy

Dobra księgowa lub księgowy to osoba, która potrafi doskonale zaplanować swoją pracę i zorganizować czas. Najważniejsze będzie utrzymywanie porządku w dokumentacji, skrupulatność, sumienność, punktualność oraz terminowość. Chociaż sama praca księgowego jest pracą samodzielną, to w firmie lub przedsiębiorstwie musi współpracować on z wieloma innymi działami, dlatego tak ważna będzie umiejętność pracy w zespole.

Predyspozycje

Odpowiednie przygotowanie to jedno, równie ważne są osobiste predyspozycje. Dobra księgowa powinna zatem być elastyczna i z łatwością dostosowywać się do zastanych warunków pracy oraz specyfiki działalności firmy, umieć pracować pod presją czasu i potrafić skupić się na wykonywanych czynnościach nawet w niesprzyjających warunkach, być spokojna oraz opanowana. Przypatrzmy się, czy wybranego przez nas specjalistę charakteryzuje wysoka kultura osobista, umiejętność jasnego i klarownego wysławiania się. Cechy te bowiem będą niezwykle przydatne w kontaktach z przedstawicielami Urzędu Skarbowego oraz innych organów podatkowych.

Opracowanie:
Ząbki, Piłsudskiego 103 lok. 5
tel. 504 004 515
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz