Bullet journal – zorganizuj się pięknie!

Bullet journal – zorganizuj się pięknie!

Chcesz rozpocząć Nowy Rok z przytupem? A może masz dużo na głowie i chcesz dobrze zorganizować swój czas? Jeśli do tej pory uważałeś, że planowanie jest nudne, teraz zmienisz swoją opinię. Bullet journal to planner dostosowany do twoich potrzeb. Możesz go zaprojektować, jak tylko zechcesz. BuJo będzie idealny zarówno dla fanów minimalizmu, jak i maniaków rysowania.

Co to jest bullet journal?

Bullet journal to system wymyślony przez mieszkającego w Nowym Jorku Ryder’a Carolla. Jego założeniem jest upamiętnianie przeszłości, organizowanie teraźniejszości i planowanie przyszłości – a wszystko to w zwykłym notesie. Nazwa systemu wzięła się od słowa „bullet”, czyli znaczników, które definiują to, co zapisujemy w notesie: zadania do wykonania, wydarzenia, spotkania czy notatki.

Bullet journal możesz dowolnie modyfikować i zmieniać w zależności od swoich potrzeb. W tym tkwi cały urok tego systemu planowania – ma być on elastyczny i funkcjonalny. W BuJo możesz umieścić dowolne znaczniki i kategorie, prowadzić kolekcje, planować całe miesiące, tygodnie, a nawet dnie. To jedyny planner, który jest idealny dla ciebie, bo… właśnie ty go stworzyłeś.

Jak zacząć prowadzić bullet journal?

Aby zacząć prowadzić bullet journal, będzie ci potrzebny notes i zwykły długopis. Jeśli jednak jesteś fanem pięknie prowadzonych notatek, przydadzą ci się także kolorowe pisaki, naklejki, ozdobne taśmy czy kolorowe samoprzylepne karteczki – dostaniesz je w sklepie papierniczym. Wygląd plannera nie musi być perfekcyjny. Szukaj swojego stylu, testuj nowe układy i szablony, zainspiruj się zdjęciami zamieszczonymi w sieci.

Pamiętaj jednak, że w BuJo chodzi o to, aby osiągać zamierzone cele, dlatego najważniejsze, abyś zastanowił się, jak zamierzasz tego dokonać. Pomyśl, jakie obszary swojego życia chcesz zorganizować, zastanów się, jakie dobre nawyki chcesz wyrobić i zaplanuj swój idealny bullet journal. Przed rozpoczęciem notowania warto również poczytać artykuły o planowaniu i dowiedzieć się, jak wyznaczać i osiągać zamierzone cele. Z solidną dawką wiedzy będzie ci łatwiej prowadzić swój planner.

Co musi się znaleźć w bullet journalu?

Każdy notes podzielony jest na 4 podstawowe części – indeks, rozkład dnia, tygodnia oraz miesiąca. Jeśli chcesz, możesz w nim również umieścić kolekcje, habit trackery i wszystko, co tylko zechcesz i co pomoże ci osiągać zamierzone cele.

Indeks

Indeks jest podstawą każdego BuJo. Zanim zaczniesz prowadzić swój planner, ponumeruj wszystkie strony.Następnie na jednej z nich – najczęściej na początku notesu – wpisz wszystkie kolekcje, habit tracker’y i tak dalej, tworząc swoisty spis treści notatnika.

Podział miesięczny i tygodniowy

Plan miesięczny i tygodniowy składa się z listy dni, obok której znajduje się miejsce na wpisanie najważniejszych wydarzeń i zadań, które musimy wykonać w danym okresie. W tym miejscu umieść projekty, które wymagają większego nakładu pracy i długoterminowe cele, które chcesz osiągnąć.

Podział na konkretne dni

Tutaj znajdują się twoje codzienne listy rzeczy do zrobienia. Powinny to być przede wszystkim zadania, które możesz zrealizować za jednym razem. Jeśli wykonasz zaplanowane zadanie, wykreśl je z listy lub oznacz w inny sposób, który ci odpowiada. Zadania, których nie zdołałeś zrobić, możesz przepisać na następny dzień. Wcześniej jednak zastanów się, czy nadal ich wykonanie jest dla ciebie ważne – być może okaże się, że nie będzie to już konieczne.

Podział na dni tygodnia możesz traktować także jako pamiętnik, zapisując w nim rzeczy, które wydarzyły się danego dnia lub inne sprawy, które chcesz zapamiętać.

Jak spersonalizować swój planner?

Chcesz spersonalizować swój bullet journal? Możesz do niego dodać, co tylko chcesz.

Kolekcje

Są to tematyczne listy, które pomagają uporządkować ważne dla nas sprawy. Dzięki nim łatwiej odnajdziesz się w swoim bullet journalu. Możesz je zapisywać pomiędzy codziennymi notatkami lub zebrać je na końcu notesu. Co może być kolekcją? Listy mogą dotyczyć twoich ulubionych książek, miejsc, które chcesz odwiedzić czy planowanych wydatków.

Habit trackery

Są to tabelki, które służą do śledzenia postępów we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Przy ich pomocy możesz pilnować swojej diety, regularnych treningów, nauki do ważnego egzaminu czy tak prostych spraw jak codzienne spacery i odpowiednia ilość snu.

Koło wspomnień

Jest to koło składające się z trzech okręgów. Dzieli się ono na tyle części, ile dni miał dany miesiąc.Każda część to konkretny dzień - weekendy możesz zaznaczyć np. kolorowym zakreślaczem. Po co ci koło wspomnień? To miejsce, w którym możesz zapisać fajne rzeczy, które wydarzyły się w danym miesiącu. Aby twój rysunek był jeszcze bardziej spersonalizowany, na sąsiedniej kartce możesz wkleić drobne pamiątki - bilety z kina, pocztówki, ilustracje z gazet czy zdjęcia w małym formacie.

Ilustracje DYI

Dla wielu osób to nieodłączny element prowadzenia bullet journala. Swój notes możesz ozdobić za pomocą kolorowych taśm, naklejek, stempli czy malunków akwarelą. Wyjeżdżasz na wakacje? Wklej do niego pamiątki z podróży! Personalizować możesz także punkty i oznaczenia zadań, które znajdują się w kalendarzu. Mimo że u podstaw bullet journalingu był minimalizm, nic nie stoi na przeszkodzie, byś prowadził go tak, jak zechcesz.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz