Artykuł sponsorowany

Budowa stałych aparatów ortodontycznych

Budowa stałych aparatów ortodontycznych

Leczenie wad zgryzu jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem, jednakże efekty jakie można uzyskać dzięki leczeniu ortodontycznemu są tak świetne, że z roku na rok decyduje się na ten krok coraz większa grupa pacjentów. I to nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Podstawowym narzędziem do walki z wadami zgryzu są stałe aparaty ortodontyczne. Jak są one zbudowane? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawowe elementy budowy stałych aparatów ortodontycznych

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dr Ewa Hornik-Pietrzyk, która prowadzi prywatną praktykę ortodontyczną w Katowicach: Każdy stały aparat ortodontyczny składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich, będące niejako sercem całego systemu, zamki, łuk ortodontyczny oraz ligatury elastyczne. W zależności od rodzaju wady zgryzu w zamkach można zastosować także inne elementy: nakładane na fragment łuku pomiędzy dwoma sąsiadującymi zębami sprężynki, które mają za zadanie rozsuwa od siebie zęby, nakładane na łuk w przypadku braku, któregoś z zębów osłonki silikonowe czy zapobiegające rozsuwaniu się zębów łańcuszki elastyczne. Dokładna budowa indywidualnie dobranego dla potrzeb pacjenta aparatu jest ustalana na etapie opracowywania planu leczenia.

Zamki ortodontyczne

Jak wspominała Pani doktor, zamki są najważniejszym elementem każdego aparatu. Wykonane ze stali chirurgicznej lub z mających większe walory estetyczne materiałów kompozytowych lub z ceramiki, przyklejane są do zębów za pomocą kleju ortodontycznego. Niezależnie od tego, z jakiego dokładnie materiału zbudowane są zamki ortodontyczne, mają one taką samą budowę i pełnią takie same funkcje. Centralną częścią każdego zamka jest szczelina, przez którą przeprowadzony jest łuk ortodontyczny. Zamki umieszczane są zazwyczaj na zębach do piątki. Na szóstkach umieszcza się już pierścienie ortodontyczne, natomiast na siódemkach nieco mniejsze od zamków rurki.

Łuk ortodontyczny

Drugim istotnym elementem budowy stałych aparatów ortodontycznych jest łuk ortodontyczny. Potocznie nazywany „drutem”, odpowiada za skuteczność leczenia i jest zmieniany na każdym jego etapie. Na samym początku procesu leczenia stosuje się łuki, które są bardzo delikatne i elastyczne. Wraz z osiąganymi rezultatami zamienia się je na elementy, które są mocniejsze i dużo bardziej sztywne. Łuk ortodontyczny zazwyczaj jest wykonany z drutu niklowo-tytanowego lub ze stali.

Ligatury elastyczne

Ostatnim stałym elementem aparatu ortodontycznego są ligatury elastyczne. Ich zadaniem jest podtrzymywanie łuku aparatu w szczelinie zamka. Elastyczne gumki, które mogą mieć praktycznie dowolny kolor, chronią łuk ortodontyczny przed wypadnięciem lub przesunięciem. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz