Materiał Partnera

Budowa kortów tenisowych

Budowa kortów tenisowych

Budowa kortów tenisowych to bez wątpienia inwestycja na wiele lat. Dlatego podczas jej planowania należy zwrócić szczególną uwagę na każdy detal. Lista czynników, które wpływają na trwałość oraz komfort użytkowania kortu tenisowego jest naprawdę spora. Dlatego postanowiliśmy opisać nieco bardziej szczegółowo sam proces budowy kortu tenisowego oraz decyzje, jakie należy podjąć podczas realizacji projektu.

Wymiary kortu tenisowego

W pierwszej kolejności należy ustalić dokładne wymiary kortu tenisowego. Boisko do gry w tenisa to prostokąt o wymiarach 23,77 m (78 stóp) na 8,23 m. W przypadku boiska do gry deblowej szerokość kortu powinna wynosić 10,97 m. Ale nie jest to jeszcze wymiar pełnego kortu. Do podanych wartości należy doliczyć przestrzeń na wybiegi tylne. Powinno być to 3,05 m w przypadku wybiegu bocznego oraz 5,50 m w przypadku wybiegów po obu stronach boiska. Pełen wymiar kortu wynosi wtedy 34,80 x 17,10 m.

Orientacja kortu

W przypadku budowy kortów zewnętrznych należy zadbać o odpowiednią orientację boiska. Orientacja północ-południe pozwala uniknąć oślepienia graczy w godzinach porannych i wieczornych. Rzecz jasna projekt kortu powinien także uwzględniać specyfikę danego miejsca. Wśród istotnych czynników można wymienić okoliczne zabudowania, ruch uliczny oraz wystawienie na wiatr.

Szybkość kortu tenisowego

Budowa kortów tenisowych pozwala również na określenie ich szybkości. Parametr ten jest ściśle powiązany z rodzajem zastosowanej nawierzchni. Oprócz tego podłoże ma zasadniczy wpływ na poślizg, amortyzację oraz kozioł piłki, a więc elementy ściśle związane z samą rozgrywką.

Wyróżniamy 3 zasadnicze typy nawierzchni kortu:

  • mączka ceglana,
  • sztuczna trawa,
  • sztuczna mączka.

Do głównych zalet mączki ceglanej możemy zaliczyć charakterystyczny dla tenisa poślizg oraz niski poziom ryzyka odniesienia kontuzji. Ponadto na uwagę zasługuje naturalny kozioł piłki. Nie bez znaczenia jest również relatywnie niski koszt budowy kortu z mączki ceglanej. Warto podkreślić, że jest to naturalna nawierzchnia czynna biologicznie.

Nawierzchnia wykonana ze sztucznej trawy zapewnia wysoki komfort gry. Podobnie jak w przypadku mączki ceglanej obserwujemy tu charakterystyczny dla tenisa poślizg. Sztuczna trawa wykazuje niski stopień ryzyka odniesienia kontuzji. Ten typ nawierzchni zapewnia naturalny kozioł piłki. Sztuczna trawa charakteryzuje się długą żywotnością. Jej konserwacja jest dosyć prosta i nie wymaga częstego wykonywania. Cechą charakterystyczną sztucznej trawy jest możliwość uzyskania zróżnicowanej kolorystyki.

Sztuczna mączka to nawierzchnia na każdą pogodę. Charakterystyką gry do złudzenia przypomina naturalną mączkę. Zaletą tego typu nawierzchni jest brak konieczności nawadniania. Okazjonalnego nawadniania mogą wymagać jedynie korty wewnętrzne. Na nawierzchni ze sztucznej mączki zawsze widać ślady piłek oraz linie kortu. Na uwagę zasługuje długa żywotność tego typu nawierzchni oraz prosta i rzadka konserwacja. W porównaniu do mączki ceglanej kort z mączki sztucznej ma bardziej jednolity charakter.

Budowa kortów tenisowych to bardzo odpowiedzialne zadanie, które należy powierzyć doświadczonej firmie. Współpraca z firmą TLAGBUD, prowadzoną przez Mariusza Tlagę, gwarantuje terminowe wykonanie pracy oraz najwyższą jakość nawierzchni.

Opracowanie:
Wola Ręczajska 30
tel. 660 238 130
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz