Materiał Partnera

Bramy i ogrodzenia – bezpieczeństwo z klasą i charakterem

Bramy i ogrodzenia – bezpieczeństwo z klasą i charakterem

Ochrona przed nieproszonymi gośćmi, zapewnienie prywatności oraz wyznaczenie granic naszej posesji to podstawowe zadania, jakie spełnia ogrodzenie. Warto jednak zadbać, aby stanowiło ono również naszą wizytówkę oraz element dekoracyjny cieszący oko i współgrający z otoczeniem. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego dla nas ogrodzenia nie zawsze należy do najłatwiejszych, dlatego warto tę decyzję przeanalizować.

(Nie)zwykły płot

Czasy, gdy posesje grodzono najczęściej zwykłymi drewnianymi sztachetami, już dawno minęły. Współcześni producenci ogrodzeń, tacy jak firma należąca do Wojciecha Szulca Unibram Systemy Ogrodzeniowe z miejscowości Wilcze, oferują ogromny wybór rozwiązań. Właściwie dobrana konstrukcja powinna łączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi, a także, powinna ona stanowić spójną oraz przemyślaną całość pod względem stylu i kompozycji wraz z innymi powstającymi na posesji elementami małej architektury oraz domem. Warto także sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących na przykład rodzaju, kształtu lub wysokości ogrodzenia. Niekiedy jest to narzucone odgórnie i może stanowić nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy itp. Obecnie najprostszą i jednocześnie najtańszą formą jest ogrodzenie z siatki metalowej zwykłej lub zgrzewanej. Niemniej jednak bardziej wymagający inwestorzy mają do wyboru szereg innych rozwiązań. Zaliczyć do nich należy:

  • ogrodzenia metalowe – kute lub systemowe, które bardzo często powstają na podstawie projektu klienta,
  • murowane – wykonywane najczęściej z cegieł elewacyjnych (klinkierowe lub licówki), a także coraz częściej z prefabrykowanych bloczków,
  • kamienne – przy czym budulec ten umożliwia wybudowanie ogrodzenia w całości
    z kamienia lub może służyć do postawienia słupków i cokołów, a przestrzenie między nimi mogą zostać wypełnione innym materiałem. Ogrodzenia tego typu są solidne, a jednocześnie nie przytłaczają swoim wyglądem posesji, dlatego sprawdzą się także na małych działkach,
  • drewniane – najczęściej w formie pionowych sztachet, poziomych desek, ażurowych lub pełnych listewek.

Wejście na posesję

Niezbędnymi elementami każdego ogrodzenia są bramy i furtki, które powinny być wykonane tak, by dobrze komponowały się z całością konstrukcji. Oba te elementy nie powinny otwierać się na zewnątrz działki i nie mogą mieć progów. Minimalna szerokość bramy w świetle to 2,4 m, zaś furtki 0,9 m. W przypadku bram najczęściej stosuje się systemy przesuwne (jednego skrzydło poruszające się na prowadnicach wzdłuż ogrodzenia) oraz rozwieralne (dwa lub jedno skrzydło zamocowane na zawiasach do bocznych słupków ogrodzenia). Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju bramy powinna być uzależniona przede wszystkim od ilości miejsca, jakim dysponujemy na podjeździe. Warto też pamiętać, że producenci coraz częściej oprócz samych skrzydeł i elementów montażowych dołączają także odpowiednie mechanizmy napędowe, które dobiera się w zależności od masy bramy oraz częstotliwości otwierania i zamykania. Automatyka do bram, w której najczęściej stosuje się pilot wysyłający sygnał do centrali sterującej, w znaczny sposób usprawnia i przyspiesza wjazd oraz wyjazd z posesji, gdyż nie ma konieczności wysiadania z auta i ręcznego otwierania skrzydła bramy.

Zgodnie z prawem

Zazwyczaj budowa ogrodzenia nie wymaga zezwolenia. Niemniej jednak od tej reguły są wyjątki. Do urzędu należy zgłosić ją, gdy ogrodzenie umieszczone będzie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych i innych miejsc publicznych lub gdy jego wysokość będzie przekraczała 2,20 m. Ważne jest także, aby mieć wytyczoną i zatwierdzoną granicę działki, co da nam pewność, że ogrodzenie budujemy na swoim terenie, a nie w pasie drogowym czy na cudzej własności. Ponadto, jeśli grodzimy posesję od strony sąsiadów, to też musimy uzgodnić z nimi granicę grodzenia. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest umówienie się, że postawienie płotu pomiędzy dwoma sąsiednimi działkami będzie wspólną inwestycją obu właścicieli działek. Pozwoli to na podział kosztów, ustalenie spójnego wyglądu i wymiarów ogrodzenia, co pomoże w uniknięciu w przyszłości konfliktów na tym tle.

Współczesne technologie, różnorodność dostępnych materiałów oraz sposobów ich łączenia pozwalają na stworzenie ogrodzenia odpowiadającego nawet najbardziej wymyślnym potrzebom inwestora.

Opracowanie:
Wilcze, Słupska 1 lok. 2
tel. 502 723 112
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz