Materiał Partnera

Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe – bo nie tylko wnętrze jest ważne

Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe – bo nie tylko wnętrze jest ważne

Coraz większa liczba pojazdów na naszych drogach sprawia, że branża związana z szeroko pojętą naprawą pojazdów przeżywa rozkwit. Niemniej jednak na naprawy blacharsko-lakiernicze decydujemy się zazwyczaj dopiero w przypadku poważniejszych uszkodzeń, zaniedbując drobniejsze uszczerbki pojawiające się na karoserii. Warto jednak od czasu do czasu zadbać o wygląd naszego samochodu i zwrócić uwagę na detale.

Karoseria bez wgnieceń

Naprawy blacharskie nadwozia nie należą do najprostszych. Aby poradzić sobie z uszkodzeniami karoserii lub innych metalowych elementów samochodu, niezbędne jest posiadanie dużej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Dlatego z tego typu pracami warto zwracać się do wyspecjalizowanych warsztatów samochodowych, na przykład do warsztatu mechaniki i blacharstwa pojazdowego należącego do Stefana Pusza, który świadczy usługi blacharstwa i lakiernictwa w miejscowości Zagwiździe. Współczesne nadwozia samochodowe zazwyczaj wykonane są różnych gatunków blach stalowych oraz blach uzyskiwanych ze stopów aluminiowych, które cechują się dużą sprężystością oraz plastycznością. Dzięki tym właściwościom możliwe jest prostowanie i niwelacja różnego rodzaju wgnieceń i uszkodzeń, powstałych na skutek urazów mechanicznych. W ten sposób bardzo często możemy uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z zakupu nowego elementu. Oczywiście nie wszystkie uszkodzenia można naprawić w ten sposób, a co za tym idzie niezbędna będzie ich wymiana na nową część nadwozia. Generalnie naprawy blacharskie pojazdów można podzielić na kilka grup:

  • powypadkowe i pokolizyjne – obejmujące naprawę, renowację lub wymianę elementów uszkodzonych w wyniku różnego rodzaju wypadków oraz kolizji,
  • remontowe oraz renowacyjne – przeznaczone dla pojazdów niszczejących, np.
    z zardzewiałą karoserią lub przywracające oryginalny wygląd i lakier,
  • tuningowe, które umożliwiają modyfikacje według indywidualnego życzenia klienta.

Nowy blask nadwozia

Bardzo często w parze z naprawą blacharską występują prace z zakresu lakiernictwa samochodowego. Prace takie niezbędne są, wtedy gdy konieczne jest nałożenie, na naprawiony lub nowy element nadwozia, lakieru pasującego do całości. W takich sytuacjach zadaniem lakiernika jest nie tylko profesjonalne nałożenie lakieru, ale przede wszystkim dobranie idealnie pasującego koloru. Oczywiście z wizytą do zakładu lakierniczego możemy udać się także wtedy, gdy nasz samochód nie przechodził napraw blacharskich. Na przykład gdy zechcemy zmienić barwę naszego auta lub w sytuacji, gdy lakier wyblakł w wyniku działania czasu oraz słońca i innych warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji profesjonalny warsztat lakierniczy może zaproponować nam bardzo szerokie możliwości działania – począwszy od klasycznego pokrycia samochodu nową warstwą lakieru o dowolnym odcieniu, aż po artystyczne zdobienia i całkowitą zmianę stylu.

Warto pamiętać, aby w przypadku uszkodzeń, powstałych zarówno w czasie kolizji, jak i w wyniku na przykład gradobicia, nie odwlekać wizyty w warsztacie blacharsko-lakierniczym. Przy lżejszych uszkodzeniach powierzchownych mogą one stanowić ognisko korozji, natomiast wypadki i kolizje mogą nawet doprowadzić do naruszenia geometrii nadwozia. Wszelkie tego typu zaniedbania stanowią źródło potencjalnych dodatkowych kosztów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz