Artykuł sponsorowany

Blacha cynkowo-tytanowa – czym jest i kiedy warto ją wybrać?

Blacha cynkowo-tytanowa – czym jest i kiedy warto ją wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów pokryć dachowych, które różnią się estetyką, właściwościami oraz ceną. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych w ostatnim czasie jest blacha cynkowo-tytanowa, charakteryzująca się przede wszystkim niezwykłą trwałością, choć to oczywiście nie jedyna jej zaleta. Jakie jeszcze właściwości prezentuje ten produkt i dlaczego warto zastanowić się nad jego nabyciem?

Z czego powstaje blacha cynkowo-tytanowa i jakie ma zalety?

Blacha cynkowo-tytanowa powstaje na bazie cynku oczyszczanego elektrolitycznie, a także odpowiednich proporcji miedzi wraz z tytanem. Jest niezwykle trwała, dlatego też znalazła szerokie zastosowanie w wielu obszarach budownictwa, w tym jako surowiec do produkcji nowoczesnych pokryć dachowych. Dodatkowo pierwiastek jakim jest cynk sprawia, że produkty powstałe na jego bazie, w tym blachy, wykazują niezwykłą trwałość (ponad 80 lat). Są ponadto odporne na korozję przez fakt samoczynnego tworzenia się ochronnej warstwy na jego powierzchni, która nosi nazwę patyny, przez co nie ma konieczności wykonywania uzupełniających zabiegów konserwacyjnych.

Rodzaje blach cynkowo-tytanowych

Producenci tego typu rozwiązań, proponują klientom dwa typu produktów, które różnią się od siebie jedynie względami wizualnymi. Są to blachy:

  • naturalne – mają błyszczącą powierzchnię, która z upływem czasu nabiera matowego wykończenia wraz z działaniem czynników atmosferycznych,
  • patynowane – posiadające od razu matową, szarą powierzchnię, charakteryzującą patynę, który to efekt został uzyskany w procesie technologicznym. W tym przypadku blacha ta zalecana jest szczególnie jako wykończenie elewacji.

Jak wygląda montaż blach cynkowo-tytanowych?

Jak przyznaje Sylwester Kłusiak z Firmy remontowo-budowlanej zajmującej się także usługami dekarskimi, produkty te wymagają przede wszystkim odpowiedniego transportu, a potem składowania, aby nie sprawić, że pod wpływem działania wilgoci zbyt szybko wytrąci się wodorotlenek cynku, stanowiący wstępny proces patynowania. Dodatkowo, istotnym faktem jest konieczność perfekcyjnego przygotowania podłoża pod położenie pokrycia dachowego, w skład czego wchodzą deski, sklejka o właściwościach wodoodpornych, a także płyty OSB lub płyty MPF. Ważna jest także dokładność ich ulokowania, gdyż różnice nie powinny być większe aniżeli 10 mm.

Blachy cynkowo-tytanowe to nowoczesne i niesłychanie odporne produkty, w przypadku których możemy liczyć zarówno na ich wartości wizualne, jak i praktyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz