Materiał Partnera

Bezpieczna podróż autokarem

Bezpieczna podróż autokarem

Wyprawy autokarowe to niezwykła przygoda. Jednakże zasadnicze znaczenie ma bezpieczeństwo. W tym zakresie należy uwzględnić takie aspekty jak sprawny autobus, przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, rozsądek, ostrożność i odpowiednie wyposażenie pojazdu. Wszystkie te elementy stanowią podstawę każdej udanej wyprawy autokarowej. Dowiedz się, jakie jeszcze czynniki wpływają na dobrą podróż.

Ważny jest czas pracy kierowców

Zasadniczym elementem wpływającym na bezpieczny przejazd autokarem, jest przestrzeganie czasu pracy i odpoczynku przez kierowców. Ten aspekt regulowany jest przez przepisy ruchu drogowego. Podkreślić należy zatem, że maksymalny czas jazdy dziennej osoby prowadzącej autobus wynosi 9 godzin. Dwa razy w tygodniu można zwiększyć ten czas do 10 godzin. Warto także zauważyć, że optymalny czas pracy bez przerwy nie może przekroczyć 4 godzin i 30 minut. Wówczas trzeba odpocząć. Zalecany czas to 45 minut. Mogą to być także przerwy dzielone, z których jedna to minimum 15 minut, natomiast kolejna 30 minut - wskazuje specjalista reprezentujący Firmę Transportowo-Handlową Mega z Kwidzyna.

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca prowadzący autokar?

Każdy kierowca prowadzący autokar musi mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. Jest to przede wszystkim prawo jazdy kategorii D, dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także pozostałe dokumenty, które wynikają z przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Zachowanie pasażerów także jest istotne

Na barkach kierowcy, spoczywa wiele obowiązków, jednak ważne jest także zachowanie pasażerów. Uczestnicy wycieczki nie zawsze stosują się do wytycznych kierowcy. Kwestia ta dotyczy szczególnie bagaży. Bardzo często zamiast w bagażniku lub luku bagażowym torby umieszczane są pod siedzeniami. Pasażerowie bardzo często zastawiają nimi przejście. W ten sposób torby blokują wyjścia ewakuacyjne, co utrudnia opuszczenie autobusu w trudnej sytuacji.

Ludzie bardzo często nie zapinają również pasów bezpieczeństwa. Stwarzają w ten sposób zagrożenie dla siebie i innych pasażerów. Zasadnicze znaczenie ma także samo zachowanie. Podczas wycieczek pasażerowie są niezwykle wyluzowani i chcą się bawić. Pamiętać należy o tym, że takie działanie przyczynia się do dużego niebezpieczeństwa.

Opracowanie:
Kwidzyn, Nowa 2
tel. 601 647 213
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz