Artykuł sponsorowany

Bezpieczna jazda, czyli wybór opon ma znaczenie

Bezpieczna jazda, czyli wybór opon ma znaczenie

Posiadanie samochodu to jedno z najbardziej komfortowych udogodnień. Bez względu na okoliczności, zapewnia mobilność i w wielu przypadkach oszczędza nasz czas. Tak jak dbamy o ogród, kupując nowe krzewy i kwiaty, czy kupujemy nowe buty, bo stare się zużyły, tak samo samochód wymaga odpowiedniego wyposażenia. Obuwiem pojazdu są opony. Jak wybrać najlepsze i o czym należy pamiętać? Sprawdzamy, co w oponach piszczy.

Podstawowe informacje

Użytkując samochód zależy nam przede wszystkim na tym, by był on bezpieczny. Nie tylko dla nas, ale także dla innych uczestników ruchu. Dlatego też dobór opon ma tak istotne znaczenie. Opony, jako jedyny element samochodu mają bezpośredni kontakt z jezdnią, gwarantując przyczepność. To one odbierają ogromną siłę podczas hamowania, na nich spoczywa ten ciężar. Mają jednocześnie wpływ na spalanie samochodu, efektywność jazdy i jej komfort. Eksperci z Eko-Gum, podkreślają, że opony powinny być dostosowane do mocy silnika i modelu auta. Informacje o preferowanym rozmiarze opon oraz o optymalnym ciśnieniu wewnątrz nich, znajdziemy na nalepce przy wlewie paliwa. Pod uwagę należy wziąć ilość pokonywanych kilometrów oraz styl jazdy. Jeżdżąc samochodem niewiele, używając go tylko do wypełniania codziennych obowiązków, będziemy potrzebować innych opon niż w sytuacji, gdy przemierzamy dalekie odległości każdego dnia. Zakup wyspecjalizowanych opon do miejskiego samochodu nie pozwoli na pełne wykorzystanie ich możliwości. Tu korzystnym finansowo rozwiązaniem byłyby opony całoroczne. Cechują się one szerszymi rowkami bieżnika niż opony letnie, mają ograniczoną liczbę lameli na klockach oraz gumę z krzemionką, która nie twardnieje na mrozie. Takie opony nie lubią wysokich prędkości. Komplet opon zimowych i letnich powinien stanowić podstawowe wyposażenie osób, które dużo jeżdżą i mają tzw. ciężką nogę.

Opona oponie nierówna

Każda opona ma swój własny symbol. Firma Eko-Gum, będąc specjalistą w tej branży, wyjaśniła, jakie o czym informujące dane on zawiera:

  • Szerokość czoła bieżnika opony
  • Profil, czyli wysokość ściany bocznej
  • Rodzaj opony – w autach osobowych używa się opon radialnych, dlatego najczęściej symbol R
  • Średnica felgi, np. 16
  • Indeks prędkości – literowo oznaczone zostały optymalne prędkości, czy zastosowaniu danego ogumienia (Q do 160 km/h, S – do 180 km/h, T – do 190 km/h, H – do 210 km/h, V – do 240 km/h, W – do 270 km/h, Y – do 300 km/h.
  • Indeks nośności, czyli cyfrowe określenie maksymalnego obciążenia opon

Różne są parametry, różna też jest cena opon. Nowe opony to gwarancja dobrego prowadzenia, hamowania i przyspieszania bez względu na warunki atmosferyczne. W przypadku używanych nie jest możliwe, by idealnie dobrać zużycie bieżnika we wszystkich czterech sztukach. Dlatego inwestycja w nowe opony wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz