Materiał Partnera

Bezpieczeństwo w międzynarodowym transporcie pojazdów i maszyn

Bezpieczeństwo w międzynarodowym transporcie pojazdów i maszyn

Dziś mamy szerokie możliwości zakupu maszyn i pojazdów w całej Europie. Jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek, nie wymaga szczególnych formalności czy ceł, a wyszukanie pojazdu w odległym zakątku kontynentu jest korzystne finansowo oraz ze względu na stan techniczny kupowanej maszyny czy pojazdu. Najtrudniejszą operacją wydaje się transport takiego zakupu, który warto przekazać w ręce profesjonalistów. Na co zwrócić uwagę podczas takiej usługi?

Podstawową sprawą jest doświadczenie i rzetelność firmy transportowej, w której ręce powierzamy nasz sprzęt. To oni mają zadbać o bezpieczeństwo przewożonego ładunku, nie uszkadzając go. Zabierają ze sobą często dokumenty, akcesoria i kluczyki. Od rzetelności i uczciwości takiej firmy zależeć będzie powodzenie całej operacji logistycznej.

Firma transportująca pojazdy i maszyny musi mieć doświadczenie

Sprzedający i zarazem często zlecający usługę dostawy maszyn i pojazdów nie musi obecny przy załadunku i transporcie. Wybierając przewoźnika maszyn, zleceniodawca nie musi odpowiadać za załadunek i bezpieczeństwo przewozu – za bezpieczeństwo odpowiada firma transportowa. Przykładem godnej zaufania firmy przewożącej maszyny i pojazdy jest firma EW-LUK Łukasz Zaborowski. Warto zaznaczyć, że tylko nieliczne firmy mają uprawnienia do transportu powyżej 3,5 tony, firma powinna legitymować się licencją przewoźnika oraz odpowiednim ubezpieczeniem od uszkodzeń przewożonego towaru.

Zalety przewozu pojazdów i maszyn na platformie

Podstawową zaletą jest strona praktyczna przedsięwzięcia. Nie musimy zatrudniać dodatkowego kierowcy, który wróci swoim lub naszym samochodem do kraju. W przypadku eksportu aut ciężarowych jest to o tyle trudne zadanie, że w każdym kraju trzeba mieć inne, zarejestrowane urządzenie do poboru opłat drogowych. Procedury w tych krajach są różne, wymagają czasu, pieniędzy i dodatkowych dokumentów w formie certyfikatu spalin czy poziomu hałasu. Dodatkowo trzeba też czasowo zarejestrować pojazd i wykupić ubezpieczenie OC na drogę, które do tanich nie należy. Później musimy zdać urządzenia i odzyskać za nie kaucje, co jest kolejnym kłopotem.

W przypadku transportu maszyn budowlanych, czy produkcyjnych, sprawa jest oczywista – są one zbyt wolne do samodzielnego zjazdu do kraju Transport lawetą to jedyna forma ich dostarczenia pod właściwy adres.

Zabezpieczenie pojazdu na platformie przewozowej

Chodzi o zabezpieczenie przed przemieszczeniem się, czy spadnięciem. Sam wjazd na przyczepę jest zadaniem odpowiedzialnym, podczas którego może dojść do uszkodzeń podwozia czy boku ładowanego pojazdu. W przypadku pojazdów kołowych koła blokuje się specjalnymi klinami, a przynajmniej jedna oś wjeżdża w specjalne dołki. Koła zaczepia się do uchwytów za pomocą pasów trzypunktowych ze specjalnymi protektorami gumowymi, mocno je naciągając.

Przy transporcie maszyn należy dodatkowo zabezpieczyć wszystkie ruchome ich części, takie jak wysięgniki czy ramiona. O ile to możliwe, podkłada się pod nie gumy antypoślizgowe. Należy również pamiętać o zabraniu osprzętu – jak łyżki, czy inne akcesoria, które również należy zamocować pasami. Istotnym tutaj elementem jest maksymalna wysokość przewożonego ładunku, która nie może przekroczyć 4 metry. Nie chodzi tylko o wymogi formalne, ale też o uszkodzenia pod wiaduktami.

Opracowanie:
Zamość 20
tel. 794 059 194
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz