Artykuł sponsorowany

Beton architektoniczny i jego praktyczne zastosowanie przy budowaniu nowoczesnego domu

Beton architektoniczny i jego praktyczne zastosowanie przy budowaniu nowoczesnego domu

Większość osób kojarzy beton z płytą chodnikową, mostem lub też z murami budynków. Jeszcze do niedawna beton w budynkach mieszkalnych był chowany pod tynkiem, ponieważ nie był uważany za materiał wykończeniowy godny uwagi. W chwili obecnej ma dużo więcej zastosowań, przeważnie wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie.


Beton architektoniczny i jego zalety

Okazuje się, że beton świetnie sprawdza się we wnętrzach i równie świetnie w nich wygląda. Idealnie pasuje do wystroju, który opiera się na elementach ze szkła, drewna czy metalu. Co ważniejsze, jeśli marzymy o surowej betonowej ścianie w salonie lub przedpokoju, nie musimy wnosić do domu betoniarki i wylewać całej ściany na miejscu. Aby wykonać ścianę w betonie architektonicznym, można również wykorzystać uprzednio sprefabrykowane elementy oferowane w postaci np. gotowych płyt. Beton ten, nazywany także licowym, fasadowym, elewacyjnym lub strukturalnym, nie musi być wykańczany żadną dodatkową powłoką kryjącą. Beton architektoniczny jest wytwarzany specjalną technologią, dzięki czemu jest trwały i łatwo się go czyści.

 

Beton ozdobny może być stosowany na istniejącej ścianie lub podłodze (nawet w mieszkaniach w bloku), bez konieczności uwzględniania go w projekcie. Na rynku dostępne są płyty betonowe o różnych wymiarach i formach, a także technologie do wykonania ich samemu. Są one kształtowane przy użyciu specjalnych matryc (np. z firmy Noe), dzięki którym projektanci zyskują szerokie możliwości zastosowania betonu architektonicznego.

Różnorodność płyt betonowych

Biorąc pod uwagę sposób montażu, kolor oraz fakturę płyty, można wyróżnić kilka jej rodzajów. Dostępne są płyty gładkie, z wżerami, z efektem marmuru oraz z otworami, które udają otwory montażowe. Podstawowa paleta barw obejmuje płyty jasnoszare i ciemnoszare, ale dzięki odpowiedniemu doborowi pigmentu, można zamówić płyty grafitowe, białe lub w innym praktycznie dowolnym kolorze. Wybierając płyty, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym będą montowane, wielkość płyty i sposób montażu. Nie wszystkie płyty można zamontować w dowolnym miejscu. Jeśli wybierzemy widoczny system montażu, sami możemy zdecydować o rodzaju materiału wykończeniowego oraz kolorze zaślepek w rogach płyt. 


Płyty są mocowane do podłoża przy użyciu specjalnych systemów kotwienia, kleju lub odpowiednich śrub.

Funkcjonalność betonu architektonicznego

W ostatnim czasie beton stał się ulubionym materiałem architektów wnętrz, głównie ze względu na swoją pozorną surowość i łatwość w utrzymaniu czystości. Obecnie jest stosowany już nie tylko na ścianach i podłogach. Dom można wyposażyć także w betonowe blaty kuchenne, obudowy kominków, wanny oraz umywalki. Dostępne są także przedmioty dekoracyjne stworzone z tego materiału, a także lampy i naczynia. Standardowo beton architektoniczny ma gładką strukturę, jednak przy użyciu specjalnych matryc (np. z firmy Noe), można uzyskać dodatkowe efekty, jak np. faktura drewna.


Beton ozdobny jest bardzo podobny do betonu tradycyjnego. Również odznacza się trwałością, jest wytrzymały na zarysowania i pęknięcia, a także działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze wnętrze zachowa swój niepowtarzalny wygląd przez długi czas.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz