Artykuł sponsorowany

Bądź jak bank – udziel pożyczki

Bądź jak bank – udziel pożyczki

Posiadasz oszczędności, które chcesz zainwestować? Nie jesteś osobą lubiącą duże ryzyko, ale zależy Ci na wysokiej stopie zwrotu? Pomyśl o wejściu w „biznes pożyczkowy”. Możesz stać się minibankiem, dołączając do grona inwestorów w ramach pożyczek społecznościowych.

Na czym polega pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe to wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób, które potrzebują pieniędzy na sfinansowanie pilnych wydatków, lecz z różnych powodów nie chcą zaciągać kredytów bankowych lub pożyczek w firmach pozabankowych. Zgłaszają więc swój wniosek w specjalnych serwisach pożyczkowych, np. helppozyczka.pl, licząc na wsparcie ze strony inwestorów. Zasada funkcjonowania pożyczek społecznościowych jest prosta: pożyczkobiorca zgłasza swój wniosek o pożyczkę, ustalając potrzebną kwotę i maksymalny termin spłaty. Pożyczkodawca (lub kilku pożyczkodawców) zgłasza chęć wsparcia finansowego.

Jak zostać inwestorem w pożyczkach społecznościowych?

Tak naprawdę każdy może zostać inwestorem, jeśli tylko posiada odpowiedni zasób środków finansowych. Wystarczy wybrać konkretny serwis pożyczek społecznościowych, a następnie dokonać rejestracji. Założone konto zostanie poddane weryfikacji, by sprawdzić wiarygodność inwestora i pomóc w budowie jego pozytywnego wizerunku – szczególnie, jeśli dopiero dołączył do grupy pożyczkodawców.

Ile można zyskać?

To najważniejsze pytanie, które zadają sobie osoby zamierzające stać się inwestorami. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie istnieje jedna odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od kilku czynników. Na wysokość zysków wpływa m.in. wysokość oprocentowania nałożonego przez pożyczkobiorcę oraz wysokość bonusów za nieterminową spłatę. Warto podkreślić, że to inwestor sam decyduje, jaki wniosek chce sfinansować. Dzięki temu ma wpływ na wartość osiąganych zysków.
Jak wskazują dane w serwisach pożyczkowych, pożyczkodawca może zarobić nawet do 26% rocznie jako inwestor. To sporo, biorąc pod uwagę, że deponowanie pieniędzy na standardowych lokatach to zarobek rzędu maksymalnie 3% w skali roku. Nieco więcej można zarobić na lokatach strukturyzowanych, np. 9% (w zależności od warunków takiej lokaty) – jednak cały czas to będzie znacznie mniej w porównaniu z pożyczkami społecznościowymi.

Czy to bezpieczna inwestycja?

Inwestowanie zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, a w przypadku pożyczek udzielanych pożyczkobiorcom jest nim nieterminowa spłata bądź uchylanie się od uregulowania należności. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre serwisy pożyczkowe dbają o interesy inwestorów, stosując pewnego rodzaju zabezpieczenia. Przykładowo, nowi pożyczkobiorcy nie mogą zaciągnąć pożyczki większej niż 1000 zł. Limit ten zwiększa się wraz z każdą terminową wpłatą oraz przy przedstawieniu informacji o dochodach itp. Dzięki temu, pożyczkodawca może sprawdzić, który pożyczkobiorca jest wypłacalny, a który ma problemy z regulowaniem należności. Pozwala to do minimum ograniczyć ryzyko inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz