Artykuł sponsorowany

Badanie wzroku - w jaki sposób się je wykonuje?

Badanie wzroku - w jaki sposób się je wykonuje?

Czasami zauważamy niepokojące zmiany w naszym sposobie widzenia. Kiedy jesteśmy zmuszeni zmniejszać lub zwiększać odległość oczu od obserwowanego obiektu, poddajemy się specjalnym badaniom. Lekarz wyciąga wnioski i zazwyczaj przepisuje pacjentowi odpowiednie okulary.

 

Jak przebiega badanie wzroku?

Na początku optyk przeprowadza rozmowę z badanym. Pyta o przyczynę wizyty oraz dotychczasową wadę wzroku. Pierwszym etapem badania jest ocena odległości, w której pacjent widzi prawidłowo. W tym celu badany siada na krześle ustawionym odpowiednio daleko od tzw. tablicy Snellena. Znajdujące się na niej cyfry charakteryzują się zróżnicowanym rozmiarem. W górnych linijkach występują bardzo duże czcionki. Im niższa linijka, tym mniejsza czcionka tekstu. Na tablicy mogą znajdować się cyfry lub litery. Występują również testery z obrazkami, które umożliwiają przeprowadzenie badań dzieci, które nie wykazują jeszcze zdolności czytania. Jeśli natomiast dziecko jest na tyle małe, że nie potrafi mówić, na tablicy znajdują się obrazki dłoni, skierowanej w różne strony. Lekarz wskazuje wybrany obrazek, a mały pacjent ustawia dłoń tak jak ma to miejsce na ilustracji. Podczas badania pacjent zasłania jedno oko, odczytuje wskazany lub podświetlony wers, a następnie zakrywa drugie oko i powtarza czynność. Jeśli badany nie jest w stanie odczytać wybranych linijek, zakłada otrzymane szkła korekcyjne. Ich moc jest dobierana tak długo, aż pacjent zobaczy znaki na tablicy w odpowiedniej ostrości. Na tej podstawie są przepisane okulary o określonej mocy szkieł. Jeśli nowe okulary nie podniosą komfortu widzenia, pacjent może skorzystać z oferowanego przez PolOptyk okresu adaptacji i poprosić o przepisanie innych szkieł.


Badanie pola widzenia

Każde urządzenie służące do badania wzroku posiada z jednej strony elementy, na których pacjent opiera brodę i czoło. Dzięki temu oczy znajdują się w odpowiedniej odległości od maszyny, a badany znajduje się w wygodnej pozycji. Maszyna badająca pole widzenia ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jej okrągły kształt przypomina ogromną soczewkę kontaktową. Badany kieruje swój wzrok w sam środek urządzenia. Na powierzchni krągłej obudowy w różnych miejscach pojawia się świecący punkt. Pacjent informuje optyka, kiedy punkt jest dla niego widoczny. Dzięki tym badaniom lekarz jest w stanie ocenić, czy wystąpiło odklejenie siatkówki lub czy badany cierpi na jaskrę.


USG oka

PolOptyk dysponuje profesjonalnym sprzętem, umożliwiającym przeprowadzenie badania USG oka. Pacjent zamyka oczy i stara się, aby jego powieki pozostały rozluźnione. Lekarz nakłada na nie specjalny żel, a następnie przykłada sondę. Przenosi ona obraz wnętrza oka na ekran monitora. Optyk, na podstawie uzyskanych druków i zdjęć ultrasonograficznych wyciąga wnioski. Badanie stwierdza, czy u pacjenta wystąpiło odwarstwienie siatkówki, stany pourazowe bądź wylewy krwi do gałki ocznej. Dodatkowo uzyskuje się informację na temat długości gałki ocznej w krótkowzroczności oraz mocy wszczepianej soczewki w przypadku operacji zaćmy.

Jeśli nasz wzrok się pogarsza, regularne wizyty w salonie optycznym są wręcz konieczne. Możemy również wykonywać proste ćwiczenia, które pozwolą odpocząć naszym oczom, zwłaszcza jeśli dużo pracujemy przy komputerze. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz