Artykuł sponsorowany

Badanie geofizyczne wykonywane na potrzeby ochrony środowiska

Badanie geofizyczne wykonywane na potrzeby ochrony środowiska

Nasza świadomość w zakresie ochrony środowiska i niszczącego wpływu, jaki ludzie mieli do tej pory otaczającą nas przyrodę znacząco wzrosła w ostatnim czasie. Ogromne zagrożenie ciągle stanowią różnego rodzaju szkodliwe odpady, które są składowane w niebezpieczny sposób. Likwidacja skutków ich wycieku nie jest łatwa i wymaga użycia specjalistycznych metod z zakresu geofizyki.

Skażenie gruntu odpadami

Coraz większe znaczenie dla nas, jako społeczeństwa ma ochrona środowiska. Chętnie segregujemy odpady, korzystamy z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych czy wybieramy ekologiczną żywność. Choć w życiu codziennym zwracamy na to uwagę, poważny problem wciąż stanowi szeroko rozumiany przemysł.

Niestety zakłady przemysłowe nadal często niewłaściwie składują czy utylizują szkodliwe dla środowiska odpady. Toksyczne substancje chemiczne mogą być przyczyną skażenia, którego skutki odczuje zarówno roślinność, jak i zwierzęta. Katastrofą może zakończyć się kontakt takich odpadów z rzeką czy jeziorem. Powodem tych zaniedbań często są względy finansowe – zachowanie właściwych procedur gospodarowania niebezpiecznymi odpadami jest kosztowne i często czasochłonne.

Badanie gruntu w zakresie obecności toksycznych odpadów lub ich pozostałości ma ogromne znaczenie dla działań związanych z ochroną środowiska. Usługi, jakie w tym zakresie realizuje firma Geo-Radar, mogą znaleźć też zastosowanie w przypadku inwestycji budowlanych. Polacy coraz częściej przy zakupie domu czy działki pod budowę pytają o zagrożenie związane ze skażeniem gruntu.

Badania geofizyczne

Geofizyka to dziedzina nauk o Ziemi, która zajmuje się badaniem zmian zachodzących w najbliższej nam warstwie planety, czyli geosferze, na którą składają się grunt, wody powierzchniowe i podpowierzchniowe oraz atmosfera.

Bezinwazyjność badań geofizycznych sprawia, że ich przeprowadzanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego i w żaden sposób nie pogłębi potencjalnego skażenia gruntu. Metody geofizyczne pozwalają między innymi na lokalizację składowisk przeterminowanych pestycydów. Źle zabezpieczone przed wyciekiem mogilniki mogą być zagrożeniem dla wód gruntowych oraz gleby. Informacje o ich składowaniu są w starszej dokumentacji zdawkowe, co utrudnia ich znalezienie i utylizację. Badania podłoża pozwalają szybko i efektywnie sprawdzić duże obszary terenu, a szybkość działania ma tu znaczenie kluczowe.

Innym rodzajem odpadów stanowiącym poważne zagrożenie są odpady komunalne i poszpitalne. To problem szczególnie w przypadku przeznaczania gruntów z nieudokumentowanymi wysypiskami śmieci pod zabudowę. Geofizyk jest w stanie określić nie tylko położenie odpadów, ale także głębokość, na jakiej się znajdują.

Geofizyczne badanie szczelności zbiorników betonowych oraz gruntu jest też konieczne w detekcji wycieków ze zbiorników i rurociągów. Często przechowywane i transportowane są w nich substancje niebezpieczne. Rozszczelnienie i wynikający z niego wyciek muszą być jak najwcześniej wykrywane, oceniane pod kątem zasięgu skażenia i likwidowane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz