Artykuł sponsorowany

Badania geotechniczne – po co je wykonywać

Badania geotechniczne – po co je wykonywać

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, ma obowiązek wykonania na działce badań geotechnicznych. Wyniki tych badań należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, wraz z dokumentacją pozwolenia na budowę. Badania geotechniczne są niezbędne, jeśli chcemy mieć pewność, że dom stawiamy na sprawdzonym i bezpiecznym gruncie.

Cel wykonywania badań geotechnicznych

Badania geotechniczne wykonuje się w celu określenia rodzaju i cech gruntu, na którym ma się rozpocząć budowa. Badania te pozwalają także stwierdzić poziom i właściwości wód gruntowych. Na podstawie wyników badań geolog powie nam, czy grunt jest nośny na całej powierzchni, lub czy gleba nie ma różnych właściwości w poszczególnych miejscach działki. Dzięki tym pomiarom możliwe będzie dobranie odpowiednich materiałów budowlanych oraz ustalenie wymaganej głębokości fundamentów. Fachowo wykonane ekspertyzy dają nam pewność, że nasz dom stanie na pewnym gruncie, a w przyszłości nie grozi nam np. pękanie ścian. Bardzo istotnym celem wykonywania badań geotechnicznych jest również wspomniane już określenie poziomu i właściwości wód gruntowych. Badania w tym zakresie również będą pomocne przy wyborze wzmocnień zarówno fundamentów, jak i ścian piwnic czy garaży podziemnych. Odpowiednie zaplanowanie realizacji projektu uchroni nas w przyszłości przed pojawianiem się wilgoci, zamakaniem pomieszczeń czy ich okresowym zalewaniem.

Kiedy wykonywać badania geotechniczne?

Bardzo istotne jest, żeby badania geotechniczne przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania projektu domu. Wyniki badań powinny pomóc wybrać nam optymalne miejsce na działce, w którym postawimy dom. Szczegółowa wiedza na temat właściwości gruntu na naszej działce pozwoli dokładnie zaplanować cały proces budowy, a także wybrać odpowiednie wzmocnienia.

Do kogo zwrócić się o radę

Jeśli mamy jakiekolwiek pytania związane z badaniami geotechnicznymi i formalnościami, które są z nimi związane, najlepiej zwrócić się o poradę do specjalistów, czyli geologów lub geotechników. Od nich można uzyskać pewne i wyczerpujące informacje. Wszelkie niezbędne wskazówki można także znaleźć na stronach lokalnych urzędów miast i gmin, a także bezpośrednio w ich siedzibach, gdzie urzędnicy udzielają szczegółowych wskazówek dotyczących wymaganej dokumentacji – powiedział Mirosław Pytasz, geolog prowadzący własną firmę Geo-Meritum w Dąbrowie Górniczej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz