Artykuł sponsorowany

Badania geotechniczne - jak wyglądają i ile kosztują?

Badania geotechniczne - jak wyglądają i ile kosztują?

Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie ważne dla inwestorów, ale chętnie wykonują je także osoby prywatne, które budują na przykład dom i planują wykonanie podpiwniczenia. Geotechnik wykonuje niezbędne pomiary na miejscu, skupia się na warstwach gruntu, a także na poziomie i wahaniach wód gruntowych. Sprawdź, jak wyglądają takie badania, dlaczego warto je wykonać i z jakim kosztem należy się liczyć.

Jak wygląda badanie geologiczne?

Badania geologiczne nie są mocno inwazyjne, jak mówią nam eksperci z firmy Eko-Geo Suwałki S.C. Przedsiębiorstwo Geologiczne, wykonuje się kilka odwiertów, z których pobierane są próbki gruntu. Badania odbywają się na miejscu, geolog nie jest bowiem w stanie określić wszystkich parametrów działki i gruntów tylko na podstawie dokumentacji geologicznej.

Badania geologiczne warto wykonywać nie tylko na działce, którą już zakupiliśmy, ale także na działce, którą planujemy zakupić. Wiele razy bowiem po zakupie okazuje się, że poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki i niemożliwe jest wykonanie fundamentów pod piwnicę, albo że ogród regularnie jest zalewany przez zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, aby uniknąć problemów, warto o badania geotechnicznych pomyśleć już dużo wcześniej. Dzięki badaniu dowiemy się na przykład, czy warto wybudować piwnicę, czy będzie to jednak kosztowne i bardzo trudne technologicznie.

Kto wykonuje badanie geotechniczne?

Badania geotechniczne są wykonywane przez doświadczonego geologa, który ma na temat badań nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także wiedzę praktyczną. Badania geotechniczne mogą obejmować całą działkę - takie badania warto wykonać, kiedy jeszcze nie wiemy, w którym miejscu działki chcemy postawić budynek. Kiedy jednak już mamy jasno określone planowane położenie nieruchomości, wtedy warto zlecić badania geologiczne w zarysie bryły budynku.

Badania geotechniczne wykonuje się na podstawie odwiertów, ich im więcej, tym lepiej, ponieważ większa ilość odwiertów oznacza większą precyzję w badaniu. Niektóre firmy obiecują wykonanie badania tylko na podstawie jednego odwiertu, ale nie jest to miarodajna metoda - odwiertów powinno być minimum trzy, a na większych działkach nawet więcej. W przypadku budynków z piwnicą odwierty zwykle mają głębokość około 6 metrów, a w przypadku zwykłych domów bez piwnicy mają do 3 metrów.  Jaki jest koszt badania? Liczy się go na podstawie głębokości i ilości odwiertów, ceny zwykle oscylują wokół 100 - 150 złotych za metr wykonanego odwiertu, a w cenie jest wykonanie raportu geologicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz