Materiał Partnera

Automatyzacja w przemyśle – praktyczne rozwiązania

Automatyzacja w przemyśle – praktyczne rozwiązania

Automatyka zajmuje się metodami oraz środkami służącymi do wyeliminowania udziału człowieka w różnych czynnościach.  Wraz z rozwojem współczesnego świata jest czymś nieuniknionym, a wręcz w niektórych przypadkach wskazanym. Obecna jest na każdym kroku w codziennym życiu, szczególnie w przemyśle, ale też medycynie. Drogą do niej jest mechanizacja, robotyka i właściwe zastosowanie technologii.

Zastosowanie w przemyśle

Doskonałym przykładem zastosowania automatyzacji jest zastosowanie maszyn na szeroką skalę. Nie jest to osiągnięcie naszych czasów, ale już przełomu wywołanego powstaniem silnika parowego w XIX wieku. Obecnie jednak możliwości urządzeń są o wiele, wiele większe. Przemyślane projektowanie linii technologicznych w zakładach zwiększa jej wydajność oraz opłacalność. Zajmują się tym wykwalifikowani inżynierowie, tacy jak w firmie M&M Engineering, którzy nie tylko stworzą optymalny projekt, ale będą w stanie przeprowadzić serwis maszyn przemysłowych.

Automatyzacja znajduje swoje najczęstsze zastosowanie w liniach montażowych, maszynach pakujących. Korzysta z niej każdy przemysł, w tym produkcja urządzeń AGD, tworzyw sztucznych i branża samochodowa.

Komputery, maszyny są precyzyjniejsze niż człowiek. Rzadziej popełniają błędy i są wydajniejsze. Choć nadal nie w pełni samodzielne, są w stanie odciążyć ludzi w znaczącym stopniu. To pozwala na zwiększenie skali produkcji przy jednoczesnym skróceniu czasu jej trwania, co przynosi większe zyski.

Zmienia to też charakter pracy w zakładzie – pracownik nie jest już odpowiedzialny za wykonanie finalnego produktu bezpośrednio. Jego zadaniem jest zajmowanie się urządzeniami przemysłowymi – ich konserwacja i reagowanie na zaistniałe problemy. Niemożliwe jest bowiem całkowite wyeliminowanie człowieka. Maszyna wciąż pozostanie maszyną i jako taka wymagać będzie wykwalifikowanego operatora.

Kwestie formalne i techniczne

Budowa maszyn musi być zgodna z Dyrektywą Maszynową. Jej treść określa wymogi, jakie urządzenia muszą spełnić, by nie stanowić zagrożenia dla ludzi. Dlatego każda linia produkcyjna posiada dokumentację, w której znajdują się rysunki techniczne podzespołów i maszyn, schematy elektryczne i pneumatyczne, a także instrukcja obsługi i możliwości wytrzymałościowe.

W celu ustalenia zgodności linii produkcyjnej z unijną dyrektywą, konieczna jest diagnostyka. Ta wykonywana jest poprzez obliczenia wytrzymałościowe i analizy zachodzących procesów. Zastosowanie kamery termowizyjnej pozwala na ocenę stanu węzłów łożyskowych, przekładni, przekładni, silników, szaf sterowniczych. Uzyskany w ten sposób raport ujawnia ewentualne zagrożenia, które trzeba niezwłocznie zlikwidować.

Zastosowanie zaawansowanych technicznie urządzeń wymaga bowiem zachowania równie zaawansowanych zasad bezpieczeństwa.

Opracowanie:
Rzgów, Krótka 2
tel. 609 378 219
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz