Materiał Partnera

Amortyzacja maszyn i urządzeń przemysłowych

Amortyzacja maszyn i urządzeń przemysłowych

Hałas i wibracje to dwa czynniki typowe dla warunków panujących w hali produkcyjnej. Są wyjątkowo uciążliwe przede wszystkim dla pracowników, ale szkodzą też samym maszynom. By je zminimalizować, stosuje się specjalne systemy tłumiące. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie skutków drgań oraz zmniejszenie poziomu hałasu.

Hałas i drgania a zdrowie człowieka

O tym, że nadmierny poziom decybeli ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. O zmniejszeniu poziomu hałasu mówi się w przypadku aglomeracji miejskich, tras szybkiego ruchu czy szkół. Jego negatywne działanie sprowadza się nie tylko do powodowania powolnej utraty słuchu. Hałas ma szkodliwy wpływ na cały organizm, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego. W warunkach środowiska pracy za eliminowanie skutków hałasu odpowiadają przepisy BHP. To one narzucają między innymi konieczność korzystania z odpowiednich środków ochrony osobistej.

Nie wszystkie maszyny przemysłowe i urządzenia generują intensywne dźwięki o bardzo wysokim poziomie decybeli. Do tych szczególnie uciążliwych zaliczają się przede wszystkim agregaty, sprężarki, pompy, silniki i inne tego typu wyposażenie hal produkcyjnych, warsztatów czy placów budowy.

Podobnie poważnym problemem są również drgania wywoływane przez cykliczną pracę maszyn. Wibracje, których doświadczamy przy bezpośrednim kontakcie z urządzeniem, przyczyniają się do pogorszenia stanu stawów i ogólnie oddziałują negatywnie na organizm. Szczególnie cierpi nasz błędnik. Zaburzenia równowagi w wielu sytuacjach mogą powodować nawet objawy typowe dla choroby lokomocyjnej. Poza tym wysoki poziom wibracji może także wywoływać ból.

W warunkach przemysłowych do eliminowania takich czynników wykorzystuje się specjalne systemy amortyzacyjne.

Amortyzatory do maszyn przemysłowych

Pojęcie amortyzatora odnosi się do, często drobnego, elementu, który tłumi drgania generowane przez układ urządzenia pozostający w ruchu.

Proces tłumienia polega na przetworzeniu energii kinetycznej i jej zamianie na inny rodzaj, np. energię cieplną. By było to możliwe, amortyzator powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. Zazwyczaj jest nim guma o odpowiedniej elastyczności. Kipp Polska Sp. z o.o. to producent różnego typu amortyzatorów o stalowej konstrukcji powlekanej specjalnymi odmianami kauczuku. Jako że kauczuk wyróżniają różne stopnie twardości, amortyzatory można z łatwością dostosować do wielkości maszyny, obciążenia oraz natężenia drgań. Oferowane przez firmę amortyzatory mają też różnorodne kształty: od walcowych, przez stożkowe, po kuliste i paraboliczne

Amortyzatory gumowe służące do łożyskowania sprężarek czy pomp wyposażone są też w dodatkowe sprężyny. Zwiększają one skuteczność detalu, powodując przekształcanie „twardych” drgań urządzenia w płynny ruch. Pozwala to na zmniejszenie skutków oddziaływania wibracji na samo urządzenie. To ważne, ponieważ pod wpływem drgań może dochodzić do zmiany położenia amortyzatorów, rozluźniania wkrętów i nitów czy innych fizycznych przekształceń, prowadzących do powolnego niszczenia urządzenia.

Jak widać, amortyzatory są niezwykle ważnym elementem każdego urządzenia pracującego w ruchu. Wpływają zarówno na komfort pracy, jak i na stan i wytrzymałość samej maszyny.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz