Artykuł sponsorowany

Alternatory samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Alternatory samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Alternatorami nazywamy urządzenia,  których zadaniem jest wytwarzanie prądu podczas pracy silnika, wraz z magazynowaniem energii w akumulatorze. Tego typu prądnica prądu przemiennego jest zatem niebywale potrzebna do eksploatacji pojazdu. Mowa tutaj nie tylko o samym silniku auta, ale o całej elektryce pokładowej. Uszkodzony alternator to olbrzymi problem – bez niego użytkowanie samochodu jest niemożliwe.

Jak zbudowany jest alternator samochodowy?

Budowa alternatora samochodowe jest złożona, a konstrukcja ta umieszczana jest w różnych miejscach pojazdów w zależności od ich typów, modeli, czy też rocznika. Różne alternatory stosowane są także w odmiennych samochodach, jeśli chodzi o pojemność ich silnika, czy generację. Alternator w uproszczeniu składa się z łatwych w demontażu części – umożliwia to wykonywanie procesów regeneracji i naprawy alternatorów. Mowa o obudowie tylnej i przedniej, o zespole prostowniczym, regulatorze napięcia, szczotkotrzymaczu, o ważnych łożyskach, o pierścieniach ślizgowych, twornikach, wirnikach, o kole pasowych oraz wentylatorze. Wyróżnić należy przy tym różne rodzaje alternatorów. Na rynku dostępne są:

  1. Alternatory kompaktowe,

  2. Alternatory kompaktowe sterowane komputerowo,

  3. Alternatory tradycyjne.

Ciekawostka! Samochody elektryczne, których konstrukcje są coraz popularniejsze, a za kilkanaście lat mogą całkowicie zdominować rynek, wcale nie posiadają alternatorów. Jakie jest tego wytłumaczenie? Funkcjonowanie na silniku elektrycznym…

Awarie alternatorów

Awarie alternatorów zdarzają się stosunkowo często, ale w większości przypadków są łatwe do wykrycia jeszcze przed uszkodzeniem całego podzespołu, czy przed jego całkowitym brakiem pracy. Najczęściej zatem dochodzi do wyeksploatowania łożyska lub paska klinowego, a niekiedy problem jest wynikiem zapchanego wentylatora. Cenna wskazówka! Jeśli chcesz zbadać działanie swojego alternatora, koniecznie kup multimetr – to on w podstawowym zakresie jest w stanie sprawdzić stan techniczny urządzenia, w tym może wskazać na jego awarię.

Głównym objawem uszkodzonego alternatora jest zapalnie się kontroli „check engine”, czy wadliwe działanie elektryki pojazdu. Przesłanką mogą być także hałasy dobiegające od silnika, oraz nieprawidłowe działanie akumulatora. Co zrobić w takim przypadku? Bezsprzecznie należy udać się do odpowiedniego warsztatu, który zajmuje się regeneracją alternatorów. Warto przy tym wybierać również firmy, które dodatkowo dystrybuują nowe lub używane, ale w pełni zregenerowane i działające konstrukcje. Polecanym podmiotem jest serwis alternatorów Elektro Bendiks, który specjalizuje się w rozrusznikach, alternatorach i innych podzespołach elektronicznych pojazdów.

Elektro Bendiks specjalizuje się w naprawie i regeneracji alternatorów i rozruszników do samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz maszyn i urządzeń z silnikiem elektrycznym. Firma dysponuje warsztatem wyposażonym w nowoczesne urządzenia diagnostyczne. Ponadto Elektro Bendiks oferuje sprzedaż podzespołów i części zamiennych renomowanych producentów oraz kompletnych alternatorów i rozruszników (nowych i używanych), a także części do nich. Z firmą możesz liczyć na fachową pomoc i doradztwo w sprawach związanych z alternatorami i rozrusznikami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz