Artykuł sponsorowany

Alimenty - kto może się o nie ubiegać i jak złożyć pozew?

Alimenty - kto może się o nie ubiegać i jak złożyć pozew?

Obowiązek alimentacyjny ciąży przede wszystkim na krewnych w linii prostej oraz rodzeństwie, a także na małżonku, który jest winny rozpadu małżeństwa jeżeli sąd uzna taki pozew za zasadny. Wbrew powszechnemu przekonaniu, alimenty mogą być więc przyznane nie tylko dziecku, a ich pojęcie odnosi się nie tylko do środków finansowych – poza nimi rodzic zobowiązany jest również w miarę możliwości dostarczać środki wychowania.

Kto może się ubiegać o alimenty?

Zazwyczaj o alimenty występują małżonkowie w trakcie lub po rozwodzie, pod których opieką są dzieci. Do uregulowania kwestii alimentacyjnych najczęściej konieczne jest złożenie pozwu o alimenty do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub dziecka. Wybór sądu zależy od powoda i należy tu zaznaczyć, że w sprawach o alimenty na dzieci opiekun prawny występuje do sądu w imieniu małoletniego. Niekiedy zdarza się, że pozwany rodzic nie jest w stanie płacić alimentów lub z powodu innych czynników nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku alimentacyjnego- wtedy o alimenty na dziecko można pozwać jego rodziców.

Obowiązek alimentacyjny ciąży jednakże nie tylko na rodzicach i dziadkach małoletniego. Świadczenia są należne również w przypadku dorosłych dzieci -  szczególnie w sytuacji kiedy rodzic popadnie w niedostatek nie z własnej winy. W takim wypadku, gdy brakuje chęci pomocy od dorosłych dzieci, można wystąpić do sądu z pozwem, który powinien być poparty odpowiednimi dowodami potwierdzającymi, że sytuacja ekonomiczna rodzica wymaga partycypacji dziecka w kosztach jego utrzymania, oraz że dorosłe dziecko jest w stanie płacić alimenty.

Alimenty mogą być zasądzone również po rozwodzie. Należy jednak pamiętać, że obowiązek alimentacyjny byłego małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu.

Jak złożyć pozew o alimenty?

Pozew o alimenty należy złożyć w Sądzie Rejonowym do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda. Powinien on zawierać dokładne uzasadnienie jakiej kwoty żąda się od pozwanego, szczegółowe dane osobowe powoda oraz pozwanego, a także informacje o załącznikach. Pozew powinien być potwierdzony własnoręcznym podpisem. Osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób taki pozew napisać i złożyć, mogą skorzystać z pomocy adwokata, który go przygotuje, a w postępowaniu sądowym będzie reprezentować interesy klienta. Adwokat posłuży również fachowym doradztwem prawnym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz