Materiał Partnera

Akwarele, akrylowe, olejne, tempery – poznaj rodzaje farb dla artystów

Akwarele, akrylowe, olejne, tempery – poznaj rodzaje farb dla artystów

Malarstwo to jedna z tradycyjnych technik artystycznych i ciekawy sposób na ekspresję. Może być też wspaniałym hobby. Nie trzeba skończyć Akademii Sztuk Pięknych, by odprężyć się i wyzwolić swoją kreatywność poprzez malowanie. Amatorom łatwo jednak pogubić się w sklepie dla plastyków. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje farb i jakie jeszcze produkty mogą Ci być potrzebne, by zacząć przygodę z malowaniem.

Farby olejne

Malarstwo olejne to najbardziej poważany rodzaj tej działalności artystycznej. Techniką olejną powstała większość rozpoznawalnych dzieł.

Farby tego typu tradycyjnie są dość gęste i ciężkie, dlatego praca z nimi wymaga wprawy. Obecnie producenci starają się udoskonalać ich formułę, wciąż jednak jest to środek artystyczny wymagający największych umiejętności. Dzięki swojej konsystencji farby olejne wyróżniają się bardzo dobrym kryciem, jednak długo schną, a przy nieumiejętnym stosowaniu podczas tego procesu barwna powierzchnia może też pękać. Ponadto do pracy z tym rodzajem farb potrzebne są specjalne rozpuszczalniki (nie da się ich bowiem rozcieńczyć wodą), palety i szpachle do mieszania oraz nakładania oraz podobrazia płócienne lub też drewniane.

Farby akwarelowe

Farby akwarelowe zwykle mają postać stałą – kupuje się je w zestawach lub w pojedynczych kostkach. Rozcieńczone wodą zmieniają się w delikatny, półprzezroczysty pigment, który umożliwia uzyskanie ciekawych rezultatów na papierze. Ważna jest ich jakość – akwarele przeznaczone dla dzieci nie będą miały tej samej głębi i będą trudniej się rozprowadzać niż profesjonalne farby kupione w sklepie plastycznym takim jak Kolor w Gorzowie. Mieszając ze sobą poszczególne plamy barw i nakładając kolejne warstwy oraz umiejętnie manipulując pędzlem, można tworzyć przede wszystkim eteryczne pejzaże i martwe natury. Obrazy tworzone akwarelami zawsze są delikatnie rozmyte, co podkreśla ich lekki charakter.

Farby akrylowe

Nietoksyczne, wyprodukowane z żywic poliakrylowych i pigmentów farby to bardzo uniwersalne artykuły malarskie. Tego typu farby są na tyle kremowe i kryjące, że umożliwiają uzyskanie efektu charakterystycznego dla farb olejnych. Jednocześnie można je rozcieńczać wodą, doprowadzając do konsystencji, która przypomina akwarele. Są bardzo trwałe i wykorzystywane są nie tylko w pracy artystycznej, ale też malarstwie użytkowym. Farbami akrylowymi można malować ściany, drewniane meble, modele, a także zdobić nimi szkło i tkaniny z wykorzystaniem specjalnego medium. Dość łatwo się z nimi pracuje, przez co są polecane nawet dla początkujących malarzy i dzieci.

Tempery, gwasze, plakatówki

Ostatnie trzy rodzaje farb często są mylone ze względu na podobieństwo stosowania i wyglądu. Tempery to farby emulsyjne stworzone z fazy tłustej (oleju lub werniksu), fazy wodnej i emulgatora. Charakteryzuje je gęsta konsystencja i intensywna pigmentacja przypominająca farby olejne. Są jednak rozpuszczalne w wodzie, przez co łatwiejsze w stosowaniu. Gwasze swoją strukturą bardziej przypominają z kolei akwarele, jednak są gęstsze i bardziej napigmentowane, a dodatek kredy lub bieli cynkowej sprawia, że dobrze kryją. Gwasze określa się często mianem plakatówek, jednak popularne farby plakatowe dla dzieci to najczęściej tempery z dodatkiem gumy arabskiej, która ułatwia malowanie.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Drzymały 16
tel. 95 729 93 69
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz