Materiał Partnera

Akumulator jako podstawowy element elektryczny – jaki wybrać?

Akumulator jako podstawowy element elektryczny – jaki wybrać?

W akumulator wyposażony jest każdy samochód. W niektórych są nawet dwa, z kolei w pojazdach ciężkich, typu maszyny czy ciężarówki, stosuje się układ łączonych podwójnych akumulatorów i podwójnego napięcia roboczego. Od jego sprawności i stanu zależy skuteczność rozruchu oraz komfort użytkowania. Jak o niego dbać i jak wydłużyć żywotność?

Aby akumulator służył długo, musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Jego prąd rozruchowy musi być odpowiedni dla danego rodzaju silnika. Pojemność, idąca po części w parze z prądem rozruchowym, musi być dobrana pod kątem zużycia prądu na postoju, częstotliwości krótkich uruchomień czy wielkości alternatora w pojeździe. Pojazd używany na krótkich odcinkach powinien mieć akumulator nieco mniejszy, na długich może być pojemniejszy. Jest to podyktowane czasem pełnego ładowania – dla długiej żywotności akumulator musi być jak najkrócej niedoładowany.

Podstawowe rodzaje akumulatorów

Wybór najlepiej powierzyć specjaliście. W przypadku problemów z akumulatorem bądź, gdy potrzebujemy kupić nowy akumulator, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanego warsztatu elektromechanicznego, takiego jak chociażby firma Durcar Damian Duraj. Dzięki wiedzy eksperckiej elektromechanik pomorze dobrać rodzaj akumulatora do naszych potrzeb, a jego profesjonalizm określa szeroki wybór akumulatorów, profesjonalnych i uznanych marek. Podstawowymi rodzajami akumulatorów są:

  • Akumulatory kwasowo – ołowiowe,
  • Akumulatory AGM,
  • Akumulatory żelowe.

Akumulatory kwasowo – ołowiowe należą do najbardziej popularnych rozwiązań. Ich zaletą jest najniższa cena, ale też wysoki prąd rozruchowy i zadowalająca żywotność. Nadają się najbardziej do rozruchu silników, ale nie do pracy na postoju, bez pracy alternatora. Ulegają bowiem szybkiemu zasiarczeniu i ich żywotność skraca się w znacznym stopniu.

Akumulatory typu AGM mają większą odporność na pracę postojową, nie niszczą się tak łatwo pod wpływem rozładowania i postoju w tym stanie. Jednak zbyt duża ilość cykli oraz głębokie rozładowanie nie sprzyjają ich żywotności i taka praca również jest ograniczona. Sprawdzają się w układach mieszanych, gdzie po części są rozładowywane, ale często po rozruchu są ładowane do pełna.

Akumulatory żelowe są najlepsze spośród wszystkich typów baterii. Są bardzo odporne na częste rozładowania oraz postój w takim stanie. Ich żywotność jest bardzo długa. Wykorzystywane są często w układach pracy postojowej pojazdów i innych urządzeń. Ze względu na wysoką cenę jednak rzadko stosowane są w klasycznych układach tylko rozruchowych.

Wydłuż żywotność akumulatora, sprawdź układ ładowania elektrycznego

Aby wydłużyć żywotność prawidłowo dobranego akumulatora, należy mieć sprawny układ ładowania elektrycznego w pojeździe. Powinien on być poddawany okresowej kontroli. Akumulator częściowo rozładowany przez rozruch, czy pobór energii na postoju, powinien być jak najszybciej naładowany w trakcie pracy silnika.

Sam rozrusznik także powinien być sprawny i stawić tylko opory wynikające z obrotu wałem. Nawet akumulatory żelowe mają podaną maksymalną ilość cykli ładowania i rozładowania, co należy mieć na uwadze. Nie należy pozostawiać akumulatora w stanie niedoładowanym na dłuższy czas. Także użytkowanie pojazdu na krótkich odcinkach jest niekorzystne i powinno być unikane. W trakcie wielkich mrozów warto zagarażować pojazd lub wyjąć akumulator do ciepłego miejsca.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Żywiecka 164 lok. 2
tel. 508 208 859
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz