Artykuł sponsorowany

Agregaty prądotwórcze – czym są i w jakich sytuacjach mogą być potrzebne?

Agregaty prądotwórcze – czym są i w jakich sytuacjach mogą być potrzebne?

Jest dziś niewiele sfer życia, w których niepotrzebna jest elektryczność. Mimo że towarzyszy nam ona praktycznie w każdej dziedzinie życia, korzystamy z dobrodziejstwa elektryczności, w każdej minucie życia nie zawsze myślimy o tym, co by było, gdyby przez dłuższą chwilę nie było prądu. W takich branżach, jak np. służba zdrowia, obowiązkiem jest posiadanie alternatywnego źródła zasilania w postaci agregatów prądotwórczych. Gdzie jeszcze mają zastosowanie agregaty?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie zaliczane do urządzeń elektroenergetycznych, służące do wytwarzania prądu elektrycznego. Generator prądotwórczy, bo tak inaczej nazywany jest agregat, zbudowany jest z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych i pomocniczych zabezpieczonych z zewnątrz konstrukcją metalową. Agregaty pozwalają wytwarzać samodzielnie prąd podobnie jak elektrownie, co ważne są one w pełni bezpieczne i dość łatwe w obsłudze.

Agregaty mogą być stosowane w dwóch dziedzinach, głównym, gdy wytwarzają prąd na obszarach, gdzie nie ma innego źródła pozyskania energii lub pomocniczym, gdy okresowo zastępują główną sieć rozdzielczą, gdy ta uległa awarii, czy też przeciążeniom. Mogą być wykorzystywane zarówno na lądzie, jak i morzu. Ważne jednak, aby mocą, parametrami dobrane były maksymalnie do zadań, którym mają sprostać i pochodziły od sprawdzonego, pewnego źródła. Należy pamiętać, że moc urządzenia powinna zawsze być większa niż suma mocy wszystkich urządzeń, jakie mają być do niego przyłączone (pamiętając o „mocy rezerwowej” na tzw. rozruch maszyn). Przykładem firmy, która ma w ofercie zarówno agregaty do wykorzystania głównego, jak i agregaty prądotwórcze na wynajem do wykorzystania okazjonalnego, jest firma TechPro w Kielcach.

Miejsca zastosowań agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze znalazły zastosowanie w wielu obszarach życia codziennego i wielu branżach przemysłu. Dzięki nim w wielu domach, w których bywają częste przerwy w dostawie prądu, możliwe jest zabezpieczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Innym obszarem zastosowań agregatów są prace budowlane bądź instalacyjne odbywające się w terenie, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci niezbędnych do wykonania prac elektronarzędzi, czy też urządzeń zasilanych prądem.

W przypadku organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych eventów agregaty prądotwórcze pozwalają zapewnić prąd, dzięki czemu mogą bez żadnych przeszkód odbywać koncerty, wydarzenia artystyczne. Nie można zapomnieć o takich miejscach zastosowania agregatów jak szpitale, gabinety zabiegowe i diagnostyczne, windy, transport miejski, które celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi muszą być w pełni sprawne. Na najmniejszy brak energii elektrycznej nie mogą pozwolić sobie różnego rodzaju fermy, hodowle zwierząt, mleczarnie, czy zakłady produkcji żywności, czy też serwerownie, firmy produkcyjne i instalatorskie, których istotą działania jest zachowanie ciągłości produkcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz