Materiał Partnera

Agregat uprawowy. Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla gospodarstwa?

Agregat uprawowy. Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla gospodarstwa?

Głównym zadaniem agregatów uprawowych jest kompleksowe rozdrobnienie i spulchnienie gleby uprawnej. Dzięki ich zastosowaniu, rolnik zyskuje pewność, że pole zostało prawidłowo przygotowane, co zagwarantuje roślinom odpowiedni rozwój. Agregat uprawowy to maszyna uniwersalna, która znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie. Jak dobrać sprzęt do specyfiki prowadzonego przez nas gospodarstwa?

Ważna jest wielkość gospodarstwa

Przy wyborze agregatu uprawowego- tak jak przy wyborze innych maszyn rolniczych- ważna jest przede wszystkim powierzchnia posiadanego gospodarstwa rolnego. Jeśli jest ono duże, najlepiej sprawdzi się większych rozmiarów sprzęt, który umożliwi szybką i efektywną realizację zamierzonych prac. Istotna jest również moc silnika, który będzie współpracował z agregatem. Specjaliści z firmy Agromil radzą również, by pod uwagę wziąć rodzaj gleby oraz gatunek roślin, który najczęściej na niej wysiewamy. Trzeba podkreślić, że każda uprawa wymaga indywidualnego podejścia. Innych warunków glebowych będzie potrzebował burak cukrowy, a innych pszenica. Dobór maszyn rolniczych jest niezwykle ważny dla powodzenia agrobiznesu.

Podział agregatów uprawowych

Najprostszy podział agregatów uprawowych obejmuje agregaty proste i złożone. Agregaty proste wykorzystuje się do uprawy przedsiewnej. Składa się on z kilku narzędzi, które pracują na różnych głębokościach. Agregaty złożone są dużo bardziej funkcjonalne. Mogą jednocześnie uprawiać glebę i wysiewać wybrane ziarna lub nawozy. Ze względu na specyfikę oddziaływania na glebę, możemy wyróżnić agregaty czynne i bierne. Te pierwsze stosowane są zazwyczaj w przypadku gleb ciężkich, drugich zaś używa się do gruntów lekkich. Agregat bierny jest pomocny również w uprawie bezorkowej gleby, która wykonywana była maszynami aktywnymi lub drapaczami.

Agregat uprawowo-siewny- jaki wybrać?

Większość rolników staje przed dylematem czy zdecydować się na siewnik z agregatem talerzowym czy uprawowym zębowym. Brona talerzowa jest z pewnością bardziej uniwersalna, ponieważ dobrze radzi sobie na glebach z dużą ilością martwych roślin. Jednak jest ona również dużo cięższa, co ma znaczenie, gdy rolnik posługuje się starszym modelem ciągnika. Agregat zębowy sprawdzi się do uprawy przedsiewnej, nie ma jednak tylu zastosowań co brona. Wiele osób decyduje się na zakup obu wariantów, ponieważ znakomicie się one uzupełniają. W przypadku jednak, gdy możemy wybrać tylko jeden sprzęt, dobrze jest zasięgnąć porady producenta lub doświadczonego sprzedawcy maszyn rolniczych.

Opracowanie:
Rogóźno 130
tel. 505 420 807
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz