Artykuł sponsorowany

Agregat prądotwórczy – kupować czy wynajmować

Agregat prądotwórczy – kupować czy wynajmować

Energia elektryczna jest nieodzowna praktycznie wszędzie. Czy to w domu, czy to w pracy, korzystamy z urządzeń zasilanych prądem, jednak nie wszędzie dociera sieć energetyczna. Są rejony, w które prąd trzeba zabierać ze sobą. Sposobem na to są agregaty prądotwórcze. Gdzie się je wykorzystuje? Lepiej mieć agregat na własność czy wynajmować w razie potrzeby?

Gdzie stosowane są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze stanowią alternatywne źródło energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć się do sieci energetycznej. Wbrew pozorom, takich miejsc jest sporo: rozległe pola, lasy, jeziora, morza i oceany – wszędzie tam ludzie pracują i wykorzystują prąd. Pozyskują go właśnie z agregatów prądotwórczych.

Agregaty wykorzystuje się podczas prac leśnych i wydobywczych w trudnych i oddalonych od siedzib ludzkich rejonach, ale nie tylko – mówi specjalista z wypożyczalni maszyn budowlanych Mobil Serwis. – Jest wiele sytuacji, w których potrzebne jest dodatkowe zasilanie albo stosowanie przedłużaczy byłoby niewskazane. Takie miejsca to place budowy, plany filmowe, imprezy plenerowe, koncerty, festiwale, rozgrywki sportowe. Agregaty prądotwórcze muszą się też znajdować w obiektach, które pod żadnym pozorem nie mogą przerwać pracy. Są to np. szpitale, apteki, magazyny chłodnicze.

Agregaty prądu mogą być stacjonarne lub mobilne. Do pracy w terenie służą te drugie. Można je kupić i korzystać z własnego sprzętu albo doraźnie wynajmować. Co jest lepsze?

Agregat prądotwórczy – lepiej kupić czy wynająć?

To, czy lepiej wynająć, czy może jednak kupić agregat prądu, zależy od profilu i częstotliwości działalności. Na ogół jednak agregaty prądotwórcze są czymś, co wykorzystuje się okresowo na czas realizacji określonego zadania. Ten fakt przemawia na korzyść wynajmu, a nie kupna agregatu. W przypadku np. prac budowlanych agregat byłby używany tylko w sezonie, a przez znaczną część roku pozostawałby nieużywany. Tymczasem przy kupnie trzeba ponieść pełny koszt. Czy warto płacić tak dużo za coś, czego nie używamy na okrągło?

Wynajem agregatu prądotwórczego ma też inne zalety. Przede wszystkim osoba, która korzysta z wynajmu, nie musi w ogóle martwić się o konserwację i stan agregatu, podczas gdy dla właściciela jest to bolączka. Musi on ponosić koszty serwisowania, a w razie awarii stoi przed dużym problemem. Znacznie prościej jest wynająć agregat, nie martwić się o nic, użyć go, a następnie zwrócić bez dalszego zaprzątania sobie nim głowy.

Naturalnie, jeżeli Twoja działalność wymaga używania agregatu bardzo często, możesz dobrze wyjść na zakupie. To jednak rzadkie sytuacje. Można uznać, że wynajem agregatu prądu jest bardziej opłacalny od kupna nie tylko pod względem finansowym. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz