Materiał Partnera

Agencja pracy tymczasowej - co powinieneś o niej wiedzieć?

Agencja pracy tymczasowej - co powinieneś o niej wiedzieć?

Praca tymczasowa to dobry sposób na zarobienie pieniędzy w krótkim czasie. Najczęściej wykonują ją osoby, które jednocześnie się uczą: uczniowie lub studenci, ale nie tylko. Wykonują ją także osoby bezrobotne, które mają tymczasowe problemy ze znalezieniem pracy, matki powracające po dłuższej przerwie na rynek pracy. Agencja pracy tymczasowej pełni jedną, bardzo istotną rolę - jest pośrednikiem między pracownikiem, a pracodawcą.

Jak wybrać dobrą agencję? Jak one działają? Sprawdziliśmy.

Agencja pracy tymczasowej - jak działa?

Sposób działania agencji pracy tymczasowej jest bardzo prosty. Wszystkie osoby korzystające z jej pośrednictwa są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy zlecenia. Głównym zadaniem agencji jest kierowanie osób do wykonywania zadań/czynności na rzecz pracodawcy, tzw. pracodawcy-użytkownika. Praca tymczasowa dla jednego pracodawcy-użytkownika nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy, w okresie wynoszącym 36 miesięcy - czytamy w ustawie.

Należy pamiętać o tym, że firmy funkcjonujące jako agencje pracy tymczasowej, powinny spełniać kilka następujących warunków:

  • terminowo opłacać składki ZUS i podatki od osób fizycznych,
  • ich zarządcy i właściciele muszą wykazywać się niekaralnością,
  • nie mogą działać, jako podmiot upadłościowy.

Potwierdzeniem spełnienia tych wymogów jest certyfikat wydany przez marszałka województwa, na którego terenie mieści się siedziba agencji, a jego aktualność można znaleźć na stronach Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

Jak znaleźć pracę tymczasową?

Powinniśmy zacząć od sprawdzenia aktualnych ogłoszeń na tablicach urzędu pracy, czy też gminnych tablicach ogłoszeniowych, a także warto odwiedzać  organizowane przez uczelniane biura karier targi pracy. Szukając pracy warto mieć na uwadze i przeglądać internetowe fora społecznościowe, gdzie wiele firm publikuje swoje oferty i z pewnością znajdziemy tam dużą ilość różnorodnych publikacji. Poszukując tego rodzaju pracy, warto przejrzeć strony popularnych serwisów ogłoszeniowych, jednak często się zdarza, że warunki proponowane w ogłoszeniu nie do końca odzwierciedlają ostatecznie rzeczywistość, dlatego - naszym zdaniem - najbezpieczniejszym, największym oraz najwiarygodniejszym źródłem informacji o możliwości pracy tymczasowej jest zawsze agencja pracy tymczasowej - mówi Aleksandra Żółtowska-Ostroszczyk z Agencji Pracy Tymczasowej ZoltOs.pl.

0 zobowiązań

Agencje pracy nie pobierają żadnych opłat od kandydatów. Jeżeli którakolwiek agencja poprosi nas o jakąkolwiek wpłatę, wtedy powinna nam się zapalić czerwona lampka. To zleceniodawcy, czyli klienci podlegają rozliczeniu. Jeśli jesteśmy osobą bezrobotną, zarejestrowaną w UP, nie musimy się wyrejestrowywać z urzędu pracy, do czasu aż nie podpiszemy umowy i nie rozpoczniemy pracy.

Podsumowując, w naszej opinii agencje pracy tymczasowej to bardzo dobre rozwiązanie na znalezienie pracy, która jest dostosowana do naszych umiejętności. Praca poprzez agencje to niejednokrotnie alternatywa dla docelowego zatrudnienia, zatem warto ją zawsze rozważyć.

Opracowanie:
Gliwice, Jasnogórska 9 lok. 402
tel. 664 770 623
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz