Materiał Partnera

Adaptacja i remont poddasza na cele mieszkalne – podstawowe wskazówki.

Adaptacja i remont poddasza na cele mieszkalne – podstawowe wskazówki.

Budynki wyposażone w strychy, a więc co najmniej dachy skośne z wolną przestrzenią pod nimi, a czasem też w ścianę podwyższającą kubaturę, tzw. kolankową, nadają się do mieszkalnego wykorzystania tej powierzchni. Jest to często wybierana remontu i modernizacji budynku, pozwala bowiem na zwiększenie miejsca do życia względnie tanim kosztem. Na co zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie?

Podstawowa sprawa to wybór doświadczonego fachowca remontowego w tym zakresie oraz sporządzenie uproszczonego projektu adaptacji. Funkcjonalne i estetyczne wykorzystanie powierzchni poddasza jest zadaniem trudnym, gdyż mamy tu do czynienia z nieregularnym sufitem o powierzchniach skośnych oraz z pionowymi i poziomymi elementami konstrukcji dachu.

Do remontów i adaptacji poddaszy szukaj firmy z wyobraźnią

Projektant musi mieć wyobraźnię przestrzenną i widzieć z wyprzedzeniem czekające go trudności. Fachowa wiedza pozwoli też na pewne przeróbki elementów konstrukcyjnych dachu w postaci zmiany ich miejsca lub podwyższenia mocowania. Przykładem doświadczonej firmy, która specjalizuje się między innymi w remoncie poddaszy jest firma Perfekt - wykończenia wnętrz.

Jeżeli decydujemy się na wykonanie łazienki czy kuchni na poddaszu, to musi ona nawiązywać swoim miejscem do istniejących już pionów instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Trudno bowiem byłoby podłączać się w poziomie do rur w innym miejscu budynku. Powinniśmy także zaplanować schody – ich kształt oraz miejsce posadowienia. Otwór w podłodze nie może naruszać struktury nośnej budynku, zaś miejsce wchodzenia powinno posiadać wystarczającą kubaturę, aby nie uderzać w nic głową, i aby mogły rozminąć się dwie osoby. Te elementy, a raczej miejsca ich możliwego wykonania determinują główny układ pomieszczeń prac adaptacyjnych poddasza.

Aby uzyskać fizyczne pomieszczenia, musimy zbudować ściany działowe. Najpowszechniej stosowaną metodą, jest zabudowa sucha z płyt gipsowo – kartonowych. Ma ona swoje liczne zalety- konstrukcja jest lekka, a więc nie nadwyręża stropu czy konstrukcji budynku. Budowa jest szybka, nie wymaga wciągania piachu, cementu i cegieł. W końcu w dosyć łatwy sposób możemy zmienić układ ścian w przyszłości, wykorzystując część starego materiału. W ścianach chowamy elementy pionowe podporowe konstrukcji dachowej. Pod skosami będzie ukrywać się połać dachowa. Te elementy, które pozostaną widoczne, możemy zaaranżować do wykończenia wnętrza, ładnie je obrabiając.

Podstawą możliwości wykonania adaptacji strychu na cele mieszkalne jest powszechnie dostępna dziś technologia i materiały izolacyjne. To dzięki wełnie lub piance natryskowej stworzymy ciepłe i szczelne pomieszczenia, łatwe do ogrzania. Montaż okien dachowych pozwoli na wpuszczenie światła do pokoi z każdej strony budynku, dając dodatkowo specyficzny, przytulny nastrój. Powinniśmy zadbać też o sprawną wentylację oraz folię paroizolacyjną, która to pozbędzie się zalegającej wilgoci bytowej z pomieszczeń. W łazience i kuchni powinny być zamontowane wodoodporne płyty karton gipsowe z dodatkową ich impregnacją.

Opracowanie:
Mława, Ordona 17 lok. 2
tel. 794 292 788
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz