Materiał Partnera

ABC wynajmu samochodu zastępczego

ABC wynajmu samochodu zastępczego

Znane powszechnie powiedzenie mówi: „wypadki chodzą po ludziach”. Także po ich samochodach. Uszkodzenie samochodu w wyniku wypadku lub awarii często wiąże się z odstawieniem go do warsztatu mechanicznego. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na podróżowanie komunikacją publiczną lub taksówkami. W takiej sytuacji możemy zainteresować się opcją wynajmu samochodu zastępczego.

W jakiej sytuacji przysługuje?

W razie wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego możemy starać się o auto zastępcze z polisy OC sprawcy. Z niej pokrywane są zarówno koszty naprawy samochodu, jak i wynajem pojazdu zastępczego W tym celu należy złożyć oświadczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Nie ma obowiązku składania wyjaśnień, w jakim celu potrzebujemy takiego środku transportu. W wydaniu pozytywnej decyzji znaczenie ma też fakt ewentualnego posiadania innego samochodu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić wynajmu pojazdu zastępczego lub pokrycia kosztów takiej usługi.

W razie awarii oraz posiadania nieobowiązkowej polisy autocasco lub assistance również istnieje możliwość otrzymania samochodu zastępczego. Regulowane jest to jednak ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Na ogół w ramach ubezpieczenia samochód nie przysługuje na cały okres naprawy, a jedynie na 3-4 dni. Koszty związane z dalszym kosztem wypożyczenia trzeba uregulować we własnym zakresie. Czasami ubezpieczenia oferują wykupienie dodatkowej klauzuli, która znosi ograniczenia co do czasu wynajmu w jej zakresie. Należy też zwrócić uwagę czy nie ma wytycznych odnośnie do tego, z jakimi wypożyczalniami współpracuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jaki samochód wybrać?

Podstawową zasadą jest to, że samochód zastępczy nie może przewyższać klasą auta, które uległo uszkodzeniu. W przeciwnym razie zakres ubezpieczenia pokryje tylko i wyłącznie kwotę odpowiadającą wypożyczeniu auta klasy, której posiadaczem jesteś. Resztę kosztów należy wtedy uiścić z własnych środków. Fachową poradą w doborze odpowiedniego segmentu pojazdu służą same wypożyczalnie aut, na przykład Tanieauto24 w Łodzi.

 Jak długo trwa wynajem?

Według ogólnej zasady pojazd zastępczy przysługuje przez cały okres naprawy, jeżeli szkoda jest zgłaszana z OC sprawcy. Dotyczy to szkody częściowej. Warto nadmienić, że nie oznacza to wyłącznie technologicznego czasu naprawy, ale rzeczywisty jego wymiar wraz z oczekiwaniem na dostawę potrzebnych części. Wynajem auta w przypadku szkody całkowitej, czyli sytuacji, w której naprawa samochodu przewyższa wartość pojazdu, przysługuje od momentu kolizji do czasu otrzymania odszkodowania.

Opracowanie:
Łódź, Piotrkowska 252 lok. 256
tel. 532 494 494
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz