6 zasad, jak uchronić się przed smogiem

6 zasad, jak uchronić się przed smogiem

Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Intensywny jak nigdy ruch samochodowy, niska emisja, niedokładne spalanie paliw kopalnych, stosowanie najgorszej jakości opału a nawet spalanie śmieci – wszystko to powoduje wzrost zanieczyszczenia i bardzo groźne dla zdrowia skutki: oddziaływanie smogu odczuwają szczególnie źle najmłodsi, seniorzy i osoby mające problemy z oddychaniem. Jeżeli zastanawiacie się, czy w ogóle można uchronić się przed smogiem, to proponujemy zaznajomienie się z 6 ciekawymi sposobami na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w domu i podczas spaceru.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

1. Monitorowanie jakości powietrza

Przede wszystkim należy regularnie monitorować jakość powietrza w okolicy: można to robić za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne lub skorzystać ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeżeli stan powietrza jest nienajlepszy – trzeba będzie ograniczyć przebywanie na dworze do niezbędnego minimum, a już z pewnością zrezygnować w tym czasie z długich spacerów. Sprawdzać należy różne parametry, w tym poziom PM2,5, PM10, benzo(a)pirenu, dwutlenku i związków siarki, związków azotu i in. Smog ma dewastujący wpływ na zdrowie, a jego skutki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia. Grupy te narażone są na działanie czynników rakotwórczych, upośledzających płodność, mogących przyczynić się do poronienia, wywołujących POChP, ostre zapalenie oskrzeli i przyspieszających powstawanie zmian miażdżycowych.

2. Noszenie maski antysmogowej

Maska antysmogowa to rekwizyt coraz częściej dziś widywany na ulicach polskich miast i miasteczek. Maski antysmogowe szczególnie chętnie wybierają biegacze, rowerzyści oraz osoby niechcące rezygnować z aktywności fizycznej nawet wtedy, gdy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Profesjonalne maski antysmogowe wyposażone są w filtry, które ograniczają przedostawanie się pyłów.

Przy zakupie najlepiej jest zwrócić uwagę na modele, które pochłaniać będą również drobiny pyłu PM2,5 – takie maski przeciwsmogowe będą najskuteczniejsze. Dobrym rozwiązaniem są też maski z warstwą węgla aktywnego: istotnie ograniczają one wdychanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, tlenków i związków siarki oraz azotu. Decydując się na zakup maseczki należy bezwzględnie pamiętać o regularnej wymianie filtra, którego zapas z reguły dołączony jest do kupionego urządzenia.

3. Kupno oczyszczacza powietrza do domu

Według WHO i Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska smog w Polsce jest poważnym problemem, przyczyną wzrostu liczby zachorowań i zgonów. Kiedy stacje pomiarowe informują, że powietrze jest fatalnej jakości, powinno się powstrzymać od wietrzenia mieszkania. Warto jednak pamiętać, że w pomieszczeniu na jakość powietrza wpływ mają nie tylko pyły dostające się z zewnątrz, ale także detergenty, lakiery, farby składniki środków czystości czy kosmetyków, które również emitują zawarte w sobie toksyny. Rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza.

Dobry oczyszczacz powietrza poradzi sobie zarówno z pyłami i związkami toksycznymi, jak i pochłonie krążące w powietrzu bakterie, wirusy, zarodniki pleśni, grzybów czy roztocza. Zanieczyszczone powietrze zasysane jest do oczyszczacza przez wentylator i następnie przepuszczane przez sekwencję specjalnie dobranych filtrów. Przeczytaj, jaki oczyszczasz powietrza kupić.

4. Rośliny antysmogowe

Drzewa i inne rośliny naturalnie wychwytują cząsteczki pyłów, neutralizują zanieczyszczenia toksycznymi metalami ciężkimi, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Dlatego właśnie, szczególnie w miastach powinniśmy zadbać o parki, trawniki i wszelkie inne możliwe tereny zielone. Mechanizm ten można również przenieść na łono domu i pomyśleć o zakupie roślin oczyszczających powietrze. Nie tylko oczyszczają one powietrze przynosząc w ten sposób wiele korzyści dla zdrowia, ale są także świetną i naturalną dekoracją pokoju.

Rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze, to m.in.:

  • palma bambusowa
  • dracena
  • anturium
  • fikus
  • zielistka
  • bluszcz pospolity
  • skrzydłokwiat

5. Zmiana diety

Jedną z metod walki ze smogiem jest wzmocnienie odporności organizmu poprzez właściwe odżywianie się. Szczególnie zalecane jest spożywanie kwasów omega-3 chroniących układ krwionośny. Kwasy te znajdują się w oleju rybnym, ich bogatym źródłem są również oleje roślinne, nasiona lnu, pestki dyni, migdały oraz orzechy. Dobroczynne działanie na organizm wykazują witaminy z grupy B. Produkty bogate w te witaminy to m.in. mięso, ryby, jaja, sery, kasze, a także papryka. Lekarze rekomendują spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminę C oraz witaminę E – znajduje się ona w orzechach, nasionach i pestkach. Wśród warzyw warto też wyróżnić te zawierające cenne przeciwutleniacze, czyli brokuł, brukselkę i kapustę.

6. Spędzanie czasu poza miastem

Kiedy tylko zachodzi taka możliwość należy wyjechać i wypoczywać poza miastem, najchętniej w otoczeniu zieleni. Trzeba pamiętać jednak, że niestety na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich powietrze również często bywa równie złej jakości, a to ze względu na skutki niskiej emisji i spalania śmieci. Dlatego przed planowanym wypoczynkiem powinno się zwracać uwagę na wskaźniki zanieczyszczenia w regionie, do którego się udajemy.

Poznaj 5 miejsc, które warto odwiedzić zimą.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Michalina L.
Michalina L.
31.12.2019
Ja się przekonałam do masek antysmogowych, mam taką z Decathlonu. To bardzo dobra sportowa maska, w której oddycham bez problemu, nie polecam tych z hipermarketu za 15 zł, bo one nas nie ochronią przed najmniejszymi pyłami, które są najbardziej niebezpieczne,

Przeczytaj także