6 zasad, jak uchronić się przed smogiem

6 zasad, jak uchronić się przed smogiem

Smog w Polsce stanowi naprawdę poważny problem. Skutki zanieczyszczenia są bardzo groźne dla zdrowia – szczególnie dla najmłodszych, seniorów i osób, które mają problemy z oddychaniem. Zastanawiasz się, czy w ogóle można uchronić się przed smogiem? Poznaj 6 ciekawych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem w domu i podczas spaceru. Przeczytaj artykuł i zadbaj o swoje zdrowie.

1. Sprawdzaj poziom zanieczyszczenia

Po pierwsze kontroluj jakość powietrza w okolicy – możesz zrobić to za pomocą aplikacji mobilnej lub skorzystaj ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeśli stan powietrza nie jest najlepszy, spróbuj ograniczyć przebywanie na dworze, a na pewno nie planuj w tym czasie długich spacerów. Sprawy, które możesz przełożyć, załatw w innym terminie. Skutki smogu są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, seniorów oraz osób, które mają kłopoty z oddychaniem.

2. Zakładaj maseczkę antysmogową

Na ulicach spotykamy coraz więcej osób wyposażonych w maseczki antysmogowe. Szczególnie chętnie wybierają je biegacze oraz rowerzyści, którzy nie chcą rezygnować z aktywności nawet wtedy, gdy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Profesjonalne maski antysmogowe wyposażone są w filtry, które ograniczają przedostawanie się pyłów.

Przy zakupie zwróć uwagę na modele, które nie przepuszczają pyłu PM2,5 – takie będą najskuteczniejsze. Dobrym rozwiązaniem są też maski z warstwą węgla aktywnego, które zapobiegają przepuszczaniu gazów. Jeśli zdecydujesz się na zakup maseczki, nie zapomnij o regularnej wymianie filtra.

3. Kup oczyszczacz powietrza do domu

Wietrzenie mieszkania nie jest dobrym pomysłem, gdy za oknem powietrze jest fatalnej jakości. Smog w Polsce jest poważnym problemem, ale warto pamiętać, że na jakość powietrza w pomieszczeniu wpływ mają nie tylko pyły dostające się z zewnątrz, ale także detergenty czy farby, które wytwarzają toksyny. Rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza.

Dobry sprzęt poradzi sobie zarówno z pyłami, jak i zwalczy niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby i roztocza. Zanieczyszczone powietrze przepuszczane jest przez specjalne filtry. Przeczytaj, jaki oczyszczasz powietrza kupić.

4. Zadbaj o rośliny

Drzewa wychwytują cząsteczki pyłów i neutralizują zanieczyszczenia, dlatego szczególnie w miastach powinniśmy zadbać o parki, trawniki i wszelkie inne zielone przestrzenie. Jeśli chcesz chronić się przed smogiem w domu, pomyśl o zakupie roślin oczyszczających powietrze. Nie tylko przynoszą one wiele korzyści dla zdrowia, ale także stanowią świetną ozdobę pokoju.  

Rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze, to m.in.:

  • palma bambusowa
  • dracena
  • anturium
  • fikus
  • zielistka
  • bluszcz pospolity
  • skrzydłokwiat
zielistka - roślina oczyszczająca powietrze

5. Zmień dietę

Nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowia jest dobre odżywianie. Zbilansowany jadłospis wzmacnia odporność na szkodliwe działanie groźnych substancji. Okazuje się, że dieta może uchronić nas także przed przykrymi skutkami smogu.

Szczególnie zalecane jest spożywanie kwasów omega-3, które chronią układ krwionośny. Kwasy te znajdziesz w oleju rybnym, ale ich źródłem są również oleje roślinne, nasiona lnu, pestki dyni, migdały oraz orzechy. Równie dobroczynne działanie na organizm wykazują witaminy z grupy B. Produkty bogate w te witaminy to m.in. mięso, ryby, jaja, sery, kasze, a także papryka.

Lekarze zalecają spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminę C oraz witaminę E – znajdziesz ją w orzechach, nasionach, pestkach. Wśród warzyw warto wyróżnić te zawierające cenne przeciwutleniacze, czyli brokuł, brukselkę i kapustę.

6. Spędzaj czas poza miastem

Gdy tylko masz możliwość, postaraj się wypoczywać poza miastem. Pamiętaj jednak, że niestety na terenach oddalonych od zabudowań powietrze również może nie być najlepsze. Przed planowanym wypoczynkiem zwracaj uwagę na wskaźniki zanieczyszczenia w poszczególnych rejonach kraju.  

Poznaj 5 miejsc, które warto odwiedzić zimą.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także