Materiał Partnera

6 najczęstszych przyczyn typowych awarii pomp – możesz im zapobiegać!

6 najczęstszych przyczyn typowych awarii pomp – możesz im zapobiegać!

Przyczyny awarii pomp zwykle są do siebie podobne, dlatego serwisanci doskonale znają powtarzające się schematy. Najczęściej wynikają one z nieprawidłowego montażu, złej jakości sprzętu oraz braku doświadczenia w uruchamianiu. Warto je poznać, aby móc zawczasu zabezpieczyć się przed ewentualnymi usterkami. Po czym rozpoznać zbliżającą się awarię pompy i jak można jej zapobiec?

Przyczyny awarii pomp

  1. Zasysanie powietrza – najczęściej jest to niedostatecznie zalana pompa lub rurociąg ssawny podczas jej uruchamiania. W rurociągu ssawnym nie mogą powstać również kieszenie powietrzne, a ciecz nie powinna mieć w sobie dużej ilości rozpuszczonych gazów. Czasami powietrze jest zasysane również z powodu nieszczelności rurociągu ssawnego,  czy też samej pompy.
  2. Zatkany filtr lub kosz ssawny – czasem zdarza się, że pompa odmawia posłuszeństwa w wyniku nagromadzonych zanieczyszczeń w okolicy filtra lub kosza ssawnego. Konieczne będzie oczyszczenie tych elementów.
  3. Nieprawidłowa prędkość obrotowa – może to być zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała prędkość obrotów. Niekiedy także ich niewłaściwy kierunek.
  4. Niewłaściwie dostosowany wirnik – dobrze dostosowana musi być również średnica wirnika. Nie powinna być za duża lub za mała w stosunku do modelu pompy. Awarie powoduje również wirnik o zbyt dużej wysokości podnoszenia.
  5. Niewłaściwy montaż – istotną rolę odgrywa montaż wszystkich elementów przed pierwszym użyciem pompy. Jeśli był wykonywany przez osobę niedoświadczoną, mógł zostać popełniony błąd. Żeby uniknąć niespodziewanych awarii, warto już do montażu zamówić profesjonalistę np. KUBA s.c., który nie tylko właściwie podłączy wszystkie części, ale również poinstruuje, jak używać urządzenia. Jest to autoryzowany serwis pomp GRUNDFOS wszelkich typów.
  6. Poluzowanie się elementów – podczas pompowania wytwarzane są wibracje oraz wstrząsy, które z czasem mogą powodować poluzowanie się niektórych elementów. Od czasu do czasu powinno się sprawdzać, czy wszystko jest dobrze poprzykręcane.

Jak rozpoznać zbliżającą się awarię?

 Często zbliżającą się awarię można wykryć, na podstawie zwykłej obserwacji. Niesprawne urządzenie ma problem z właściwym tłoczeniem cieczy np. małe ciśnienie lub całkowity jego brak. Warto zwrócić uwagę na parametry pracy, takie jak zużycie prądu. Uszkodzona pompa może zużywać większą ilość niż sprawna. Nierzadko spotykanymi objawami są również wszelkiego rodzaju drgania i zbyt głośne oraz nietypowe dźwięki. Jeśli pompa wysyła sygnały, że coś zaczyna się dziać, powinno się jak najszybciej zareagować i znaleźć przyczynę usterki.

Opracowanie:
Zabrze, Cieszyńska 12 lok. 15
tel. 32 376 86 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz