Artykuł sponsorowany

6 głównych rodzajów diet roślinnych

6 głównych rodzajów diet roślinnych

Diety roślinne, w tym owocowo-warzywne, są jednymi z najbardziej znanych i cenionych na świecie sposobów odżywiania. Proste pokarmy w postaci surowej lub poddane jedynie krótkiej obróbce, przyczyniają się bowiem do oczyszczenia, regeneracji organizmu, eliminacji nagromadzonych w nim toksyn oraz stopniowej utraty tkanki tłuszczowej. W naszym artykule wskażemy i omówimy 6 najpopularniejszych rodzajów diet roślinnych.

Rośliny od zawsze towarzyszyły człowiekowi i zanim nauczył się on technik łowieckich czy uprawy roli, były jedynym dostępnym pokarmem. Dieta pierwszych ludzi obfitowała w kiełki, nasiona, kłącza, a także owoce, a w ciągu setek lat ewolucji zaczęto wzbogacać ją o inne pokarmy, takie jak: zboża, mięso czy nabiał. Obecnie w diecie przeciętnego Europejczyka znajduje się zaś wiele potraw wysoko przetworzonych, z zawartością cukrów oraz tłuszczu, których nadmierne spożycie przyczynia się do powstawania nadwagi oraz licznych schorzeń czy chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy miażdżyca – mówi Małgorzata Maciejewska, dyplomowany dietetyk, właściciel łódzkiej poradni Dietetyka, specjalizującej się w doradztwie żywieniowym, sporządzaniu analizy składu ciała oraz gotowych jadłospisów.

W celu oczyszczenia oraz wzmocnienia organizmu warto zastosować diety roślinne: pescowegetarianizm, witarianizm, weganizm, aktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm lub owowegetarianizm, które wspierają naturalne procesy oczyszczania i odbudowy ludzkiego organizmu – dodaje Małgorzata Maciejewska.

Dieta wegańska

Ten rodzaj diety nawiązuje do jadłospisu pierwszych ludzi i polega na całkowitej, konsekwentnej eliminacji zarówno mięsa, jak i mleka, produktów mlecznych, jaj oraz wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: miodu pszczelego, owoców morza czy wyrobów zawierających żelatynę.

Pescowegetarianizm

Kluczowymi składnikami diety pescowegetariańskiej, inspirowanej kuchnią śródziemnomorską, są: mięso ryb i owoce morza, a także rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Pescowegetarianie unikają drobiu i czerwonego mięsa.

Witarianizm

Jest to odmiana diety wegańskiej, w której podstawową zasadą jest unikanie podgrzewania pokarmów (gotowania, pieczenia, smażenia, grillowania) i przygotowywanie ich w taki sposób, by temperatura podczas obróbki termicznej nie przekroczyła 42 stopni Celsjusza.

Laktowegetarianizm i laktoowowegetarianizm

Laktowegetarianizm, jako odmiana diety wegetariańskiej, zakłada eliminację z codziennej diety dań mięsnych oraz jaj. W laktoowowegetarianizmie dopuszczalne jest natomiast jedzenie nabiału oraz jaj, a z jadłospisu należy wówczas wykluczyć mięso (w tym: wieprzowinę, wołowinę, drób, ryby, owoców morza) i wszelkie produkty zawierające żelatynę, smalec czy podpuszczkę.

Owowegetarianizm

W diecie bezmięsnej, owowegetarianizmie, nie wolno jeść drobiu, czerwonego mięsa, mleka i ich przetworów. W języku łacińskim ovo oznacza jajo – owowogetarianie do swoich posiłków włączają jaja, jako cenne źródło składników odżywczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz