Artykuł sponsorowany

3 najczęściej występujące choroby oczu

3 najczęściej występujące choroby oczu

Oczy to wyjątkowy narząd – delikatny i podatny na bodźce, a jednocześnie niezwykle ważny dla każdego z nas. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej, powinniśmy troszczyć się o nasze oczy. Uczucie pieczenia, swędzenia, łzawienie oczu, chwilowy zanik ostrości widzenia, czy też nieprzyjemne uczucie „piasku pod powiekami” to sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Jeśli zdarzają się sporadycznie, świadczą najprawdopodobniej jedynie o przemęczeniu wzroku. Jeśli natomiast powtarzają się często, należy udać się do okulisty. Jakie są 3 najczęściej występujące choroby oczu?

W obecnych czasach znacznie częściej mamy problemy z oczami i wzrokiem – wpływ ma na to z pewnością wszechobecność komputerów, telewizorów i tabletów. Niestety, każdego dnia nadwyrężamy wzrok, spędzając wiele godzin przed monitorem. Niektóre choroby oczu są także związane z podeszłym wiekiem i innymi schorzeniami. Pamiętajmy, żeby regularnie odwiedzać doświadczonego okulistę. Renomą i uznaniem cieszy się Gabinet Okulistyczny Elżbieta Witczak-Kaszuba w Zielonej Górze.

Jaskra

Najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia, ale może wystąpić również u dzieci, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały już przypadki jaskry. Choroba ta występuje pod różnymi postaciami. Niektórzy chorzy mają podwyższone ciśnienie w oku, inni prawidłowe, bądź za niskie. Jednak cechą wspólną dla jaskry jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, co prowadzi do ograniczenia pola widzenia, z czego chory może nie zdawać sobie sprawy. Groźny jest zwłaszcza nagły atak jaskry, któremu towarzyszy bolesne, czerwone i twarde oko oraz pogorszenie widzenia. Wówczas należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Pamiętajmy, że nieleczona jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i ślepoty.

Zaćma

Choroba ta oznacza zmętnienie soczewki i objawia się pogorszeniem widzenia. W skrajnych przypadkach źrenice stają się szare, a osoba chora odróżnia jedynie ciemność od jasności. Bardzo ważne jest spowolnienie postępu choroby, poprzez preparaty, które poprawiają metabolizm soczewki. Istotna jest zwłaszcza witamina PP i A oraz jod, wapń i potas. Rozwiązaniem jest również operacyjne usunięcie chorej soczewki.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jakie sygnały mogą świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej i powinny nas zaalarmować? Z pewnością nie bagatelizujmy rozmazywania się liter, falowania prostych linii, czy pojawienia się czarnej plamy, która ogranicza widzenie. Regularnie wykonujmy również badanie dna oka, gdyż choroba rozwija się podstępnie, a prowadzi niestety do ślepoty. Aktualnie zwyrodnienie plamki żółtej leczone jest poprzez podawanie leków do wnętrza oka w formie zastrzyków oraz laseroterapii. Metody te spowalniają postęp choroby. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz