Artykuł sponsorowany

Windykacja, a egzekucja komornicza – jak odzyskać swój dług?

Windykacja, a egzekucja komornicza – jak odzyskać swój dług?

Zdarza się, że mamy trudność, aby odzyskać dług, który w różnych okolicznościach zaciągnięto względem nas. Windykacja to proces bardzo trudny, długi, żmudny, wzbudzający wiele emocji zarówno u osoby poszkodowanej, jak i zadłużonej. Niestety, jeżeli polubownie nie możemy ściągnąć od dłużnika jego zobowiązań, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonych osób.

Co to jest windykacja?

Windykacja to nic innego, jak cały szereg różnorodnych czynności (Prawne, procesowe, faktyczne), których celem jest odzyskanie zobowiązań dłużnika względem osoby pokrzywdzonej. Jeżeli pokrzywdzony nie może porozumieć się z dłużnikiem, jest zmuszony skorzystać z pomocy prawnej. Najlepiej w sprawdzonej Kancelarii Prawnej Prolex. Zadaniem osoby zajmującej się windykacją jest odzyskanie długu, nie mniej jednak zakres jej działania jest ograniczony prawnie i dotyczy:

  • próby windykacji polubownej (przypominanie dłużnikowi o jego długu)
  • skierowania sprawy do sądu, jeśli windykacja polubowna nie skutkuje. Windykacja sądowa z kolei może zakończyć się wydaniem klauzuli wykonalności, która staje się podstawą do wszczęcia egzekucji, czym zajmie się komornik.

Czym zajmuje się komornik?

Komornik po windykacji sądowej otrzymuje wniosek o wszczęcie egzekucyji. Wniosek powinien zawierać szczegółowy zakres działań komornika, z których należy się wywiązać. Nadzór nad komornikiem sprawuje z kolei sąd, przy którym on działa. Postępowanie egzekucyjne to nic innego jak zajęcie majątku dłużnika w celu spłaty jego długów. W jaki sposób? Komornik może przeprowadzić egzekucje z rachunków bankowych dłużnika, jego wynagrodzenie za pracę, z jego praw majątkowych, z nieruchomości i ruchomości. Należy jednak tutaj zaznaczyć, że komornik nie może zająć przedmiotów codziennego użytku oraz niezbędnych do wykonywania pracy lub nauki. Jeżeli chodzi o egzekucje z dochodów, wszystkie kwestie regulowane są prawnie. Komornik może ściągnąć 25 % dochodów z renty czy emerytury, a jeżeli chodzi o wynagrodzenie za pracę, chroniona jest najniższa krajowa.
Warto więc pamiętać, że windykacja poprzedza działanie komornika, gdyż ten może działać dopiero po otrzymaniu sądowego wniosku o wszczęcie egzekucji. Proces jest długotrwały, jednak nie mamy innej możliwości, jeśli zależy nam na odzyskaniu naszych długów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz