Dowiedz się więcej...

Metale to jeden z najważniejszych surowców na Ziemi. Wykorzystujemy je powszechnie w niemal każdej dziedzinie życia. Są podstawą przemysłu, elektroniki i wielu innych dziedzin: wytrzymałe, stosunkowo łatwe w obróbce i dostępne w dobrej cenie - to kilka spośród powodów, dla których tak chętnie je wykorzystujemy.

Branża metalurgiczna rozwija się dynamicznie, z każdym rokiem oferując coraz to nowe rozwiązania. Zarówno, gdy chodzi o pozyskiwanie i odzysk metali, jak i ich obróbkę - znajdziemy na rynku całą moc firm, które zajmują się tą tematyką. Nietrudno znaleźć specjalistów z najwyższej półki, także pośród polskich firm.

Jeśli chcesz zgłębić tajniki wiedzy metalurgicznej i szukasz sprawdzonych informacji branżowych, dobrze trafiłeś. W tym serwisie przygotowaliśmy bogatą gamę materiałów, dzięki którym możesz się stać prawdziwym ekspertem. Czekają na Ciebie między innymi newsy branżowe, rankingi najlepiej ocenianych i najpopularniejszych firm produkcyjnych i usługowych w Polsce czy słownik typowych dla rynku metali pojęć. Ponadto możesz zerknąć do cennika typowych dla branży produktów i usług. Jednym słowem: jeśli szukasz rzetelnych informacji branżowych - znajdziesz je właśnie tutaj!

Metale

Żelazo, miedź, aluminium... to tylko niektóre spośród dużej grupy pierwiastków chemicznych, które zaliczamy do grupy metali. Połyskliwe, ciągliwe, kowalne, zapewniające dobre przewodnictwo cieplne i jeszcze lepsze przewodnictwo elektryczne... Choćby z uwagi na te własności są wykorzystywane niezwykle intensywnie przez wiele dziedzin przemysłu.

Metale z łatwością można obrobić - nadać im odpowiedni kształt, podgrzewając je do wysokiej temperatury, wyszlifować, wypolerować czy też dociąć. A to dopiero początek możliwości. Stąd też stosujemy je powszechnie w niemal każdym aspekcie naszego życia. Są relatywnie tanie i mogą przetrwać przez długi czas. Nie sposób się więc dziwić ich popularności.

Sama branża metalowa zaś należy do jednej z najbardziej ekspansywnych - także w Polsce. Związane z nią branże maszynowa, stalowa, żelazna czy też sektor związany z narzędziami czy obróbką metali z roku na rok poprawiają swoją pozycję, dając szerokie możliwości zarówno biznesowi, jak i konsumentom. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda branża metalowa w Polsce - przyjrzyj się naszym newsom, rankingom i zestawieniom!

Obróbka i maszyny

Jedną z najważniejszych zalet metali jest fakt, że można je z łatwością obrabiać i "wyczarować" z nich różnego rodzaju elementy - począwszy od przewodów, układów elektronicznych czy śrubek, aż po wielkie maszyny działające z niezwykłą precyzją. By jednak było to możliwe, potrzebna jest ich profesjonalna obróbka.

Obróbka metali może przyjąć wiele różnych form. Mówić można m.in. o obróbce skrawaniem, obróbce plastycznej, cieplnej, chemicznej czy też cieplno-chemicznej. Toczenie, frezowanie, kucie, szlifowanie, tłoczenie, ciągnienie... to tylko kilka procesów, którym można poddać metale, by nadać im nowy kształt czy też własności chemiczne.

By obróbka przebiegła zgodnie z oczekiwaniami, powinni się nią zająć specjaliści - dysponujący odpowiednim sprzętem i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego też, wybierając fachowców, którzy zajmą się tym procesem dla Ciebie, zwróć uwagę na ich doświadczenie czy rekomendacje - są znacznie ważniejsze niż niska cena usług.

Powlekanie metali

By wzmocnić powierzchnię wyrobu lub nadać mu odpowiednich własności chemicznych czy też fizycznych, często stosuje się powlekanie metali. Mówiąc najprościej, jest to pokrywanie obiektu warstwą metalu z wykorzystaniem odpowiednich technik.

Powlekanie metali odbywa się różnorodnymi metodami, na przykład metodą elektrolityczną, którą nakłada się m.in. złoto, srebro, nikiel czy miedź; ogniową - pokrywane są warstwy ochronne z ołowiu, glinu, cyny czy cynku; chemiczną, dyfuzyjną czy też metodą platerowania. Celem takich działań jest zazwyczaj wzmocnienie elementów, zapewnienie lepszej ognioodporności, własności antykorozyjnych i innych.

By powlekanie metali było możliwe, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Dlatego też prace tego typu są wykonywane przez specjalistów z branży metalurgicznej. Przy ich wyborze warto się dobrze przyjrzeć oferowanym rozwiązaniom - tak, aby wybrać spośród nich te, które sprawdzają się najlepiej. Cena, choć jest ważnym czynnikiem, nie powinna zaważyć na wyborze kontrahenta jako jedyny z warunków.

Artykuły

Rodzaje obróbki cieplnej przeprowadzanej w piecach próżniowych
Obróbka cieplna to ogół procesów obróbki metali, których przebieg obejmuje rozgrzanie, wygrzewanie i schłodzenie. Do wielu wykorzystywany jest piec próżniowy.
Toczenie i frezowanie – charakterystyka podstawowych metod obróbki metali
Obróbka metali to proces, który pozwala nadać materiałowi wymagane parametry, przy zastosowaniu odpowiednich metod oraz przy użyciu niezbędnych narzędzi.
Jakiego rodzaju maszyny są niezbędne w tartaku?
Jakie wyróżniamy typy maszyn niezbędnych w zakładzie tartacznym? Skąd możemy je wziąć? Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Dowiedzmy się tego.
Zalpol – specjaliści od naprawy form wtryskowych
Zalpol jest firmą specjalizującą się w naprawie i konserwacji form wtryskowych. Dlaczego warto zdecydować się na pomoc specjalistów i jak wygląda przebieg prac
Jak realizuje się gięcie rur oraz profili?
Obróbka metali to m.in. gięcie rur i profili. Firma SITPOL z Bydgoszczy w tym zakresie wykorzystuje giętarkę matrycową. Sprawdź, co wyróżnia tego typu sprzęt.
Co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem?
Skrawanie to rodzaj obróbki, który wymaga zastosowania ogromnej precyzji. Najwyższą jakość obsługi gwarantują specjaliści z Zakładu Obróbki Mechanicznej Trzpis
Dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie metali?
Piaskowanie metali to zabieg, który wykonujemy wtedy, gdy chcemy usunąć uszczerbki metali. Jednak czy warto go wykonywać? Jakie są jego zalety? Sprawdź!
Obróbka i wyroby ze stali z firmą Mechrol
Ze stali można wykonać wiele wyrobów. Swoje zastosowanie mają w wielu gałęziach przemysłu. Sprawdź, na czym polega obróbka stali i co można z niej stworzyć!

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy specjalizujące się w obróbce metali