Artykuł sponsorowany

Geodezyjny podział nieruchomości — co warto wiedzieć?

Geodezyjny podział nieruchomości — co warto wiedzieć?

Usługi związane z geodezyjnym podziałem nieruchomości są niezbędne w wielu sytuacjach, które dotyczą zarówno dziedziny handlu nieruchomościami, jak i różnych sporów oraz procesu dziedziczenia w kontekście prawa. Wszystkie sprawy dotyczące tego procesu muszą zostać wykonane w sposób bardzo dokładny przez specjalistów z dziedziny geodezji. Dowiedzmy się więcej na temat geodezyjnego podziału nieruchomości.

Na czym polega geodezyjny podział nieruchomości?

Zgodnie z zapisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku jak również Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 dotyczącego sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości cała ta procedura dotyczy przede wszystkim wydzielenia jakiejś części danej nieruchomości w różnych celach. Najczęściej sprawa ta dotyczy oczywiście sprzedaży kawałka gruntu bądź też wybudowania na danym terenie kilku odrębnych domów mieszkalnych. Geodezyjny podział nieruchomości może odbywać się również na zlecenie dotychczasowego właściciela, aby zmienić nieco geodezyjną konfigurację gruntu bądź też w celach spadkowych.

Jak przebiega proces podziału nieruchomości?

Cały proces związany z podziałem nieruchomości nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Oczywiście za całość tego projektu odpowiada uprawniony do takich zadań geodeta, którego możemy znaleźć w renomowanej firmie Geo-Nieruchomości ze Słupska. Geodezyjny podział nieruchomości należy przeprowadzić według ściśle określonych etapów:

  • sporządzenie wstępnego projektu;
  • uzyskanie niezbędnej dokumentacji z ODGiK;
  • sporządzenie właściwego projektu podziału nieruchomości;
  • poinformowanie właścicieli sąsiednich terenów o planach podziału nieruchomości;
  • złożenie wniosku do organu uprawnionego do wszczęcia postępowania o geodezyjny podział nieruchomości;
  • prace związane z geodezyjnym podziałem nieruchomości oraz ich zatwierdzenie przez ODGiK;
  • uprawomocnienie decyzji o podziale nieruchomości.

Nie zapominajmy również o tym, że organem administracyjnym odpowiedzialnym za prowadzenie sprawy związanej z geodezyjnym podziałem nieruchomości jest wójt, burmistrz bądź też prezydent (w zależności od miejsca, gdzie taki teren się znajduje). Oczywiście wszczęcie takiego postępowania może zostać uruchomione z urzędu bądź też na wniosek osoby będącej właścicielem lub posiadającej roszczenia dotyczące danej nieruchomości. Wraz z wnioskiem powinniśmy również dostarczyć inne dokumenty takie jak:

  • wypis z ewidencji nieruchomości;
  • dokumenty, które potwierdzą tytuł prawny do nieruchomości;
  • wstępny projekt podziału nieruchomości (opisany na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej);
  • decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu:









 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz