Wybierz branżę
Wybierz województwo
Promień wyszukiwania
Powrót

Aeroklub Ziemi Lubuskiej

Lotniska

68 321 30 10

66-015

Przylep,

Skokowa 18

woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski, gm. Zielona Góra

Aktualizuj dane firmy

Informacje podstawowe

Zakres działalności

Aeroklub Ziemi Lubuskiej utworzony w 1957 roku na lotnisku w Przylepie koło Zielonej Góry jako jeden z 46 oddziałów Aeroklubu Polskiego. Obecnie jest jednym z najmłodszych a jednocześnie najdynamiczniej rozwijającym się aeroklubem w Polsce.

Aeroklub Ziemi Lubuskiej jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Wpis do Rejestru Stowarzyszeń nastąpił w dniu 23 stycznia 1993 r. w Sądzie Wojewódzkim w Zielonej Górze. Ustalono, że terenem działania Aeroklubu będzie obszar RP, a siedzibą władz - Lotnisko Przylep. Główne cele działalności Aeroklubu to koordynacja i wspieranie działań swoich członków, reprezentowanie interesów wobec władz instytucji krajowych i szeroka działalność gospodarcza oparta na działalności lotniczej.

Na lotnisku Przylep stacjonuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - nowoczesny Eurocopter EC135. Lotnictwo sanitarne na Ziemi Lubuskiej ma bardzo bogata tradycję i jest ściśle związane z aeroklubem od pierwszych lat jego istnienia.

Przylep jest również bazą Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY, często występującej podczas pokazów lotniczych w Polsce i za granicą. Zespół korzysta z czerwonych samolotów Zlin 50, Zlin 526AFS oraz Extra 300.

Przy aeroklubie działa Ośrodek Szkolenia Lotniczego, certyfikowany wg europejskich przepisów JAR, posiadający znakomitą kadrę, zajmujący się szkoleniem praktycznym i teoretycznym od licencji samolotów ultralekkich, poprzez samoloty, śmigłowce, sterowce, na licencji pilota liniowego kończąc.

Lotnisko Przylep, znajdujące się 6km NW od centrum miasta Zielona Góra, jest malowniczo położone w lasach rosnących na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski.

Elewacja lotniska wynosi 77m n.p.m., do dyspozycji jest droga startowa o długości 880 m ukierunkowana 060 i 240. Murawa lotniska jest w nienagannym stanie co jest efektem całorocznych zabiegów koszenia i wałowania.

Ze względu na stałe oświetlenie krawędzi pasa, możliwe jest wykonywanie operacji startów i lądowań również po zachodzie słońca. Istnieje możliwość zatankowania Avgas 100LL.

Na lotnisku funkcjonuje hotel, restauracja, kort tenisowy, fitness club wraz z sauną i siłownią oraz parking strzeżony. Lotnisko Przylep jest również domem dla Zielonogórskiego Ośrodka Jeździeckiego, posiadającego m.in. 30 koni, 2 stajnie, krytą ujeżdżalnię z widownią, małą halę, zadaszone ognisko na 80 osób, 5 pokoi gościnnych dla 22 osób, 2 wybiegi, czworobok, parkur, komplet przeszkód krosowych w terenie klasy L etc.

W Przylepie panuje klimat umiarkowany przejściowy, z przewagą wpływów oceanicznych. Średnia temp. lipca wynosi +18,3 st C, a stycznia -1,3 st C. Opady roczne wynoszą ok. 580 mm. W ostatnich latach obserwujemy jednak stałą tendencję do ocieplania się klimatu. Charakterystycznymi cechami mikroklimatu, zwłaszcza obszarów wzgórz, są zmniejszone amplitudy dobowe i bardzo ciepłe noce.


Godziny otwarcia

  • Pon - Sob 8:00 - 16:00
 

Link do tej strony

Ten link jest gotowy do skopiowania i wklejenia na twoją stronę internetową