O nas

Firma PROSIACZEK swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. jako dystrybutor mięsa i wędlin pochodzących z najlepszych polskich zakładów mięsnych. W kolejnych latach wiedza oraz zdobywane doświadczenie ugruntowały pozycję firmy na rynku i były motywacją do dalszego rozwoju.
Codziennie zaopatrujemy w świeży towar odbiorców w całym województwie.

Certyfikaty i dyplomy

W lipcu 2003 r. wdrożyliśmy zintegrowany system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w oparciu o normę ISO 9001 oraz zasady HACCP.
W maju 2004 r. firma uzyskała certyfikat wydany przez międzynarodową jednostkę certyfikującą, potwierdzający spełnienie wymagań zawartych w normach oraz stawianych zakładom przetwórstwa mięsnego. Naszym celem jest wdrożenie systemu zapewnienia bezpieczeństwa żywności opartego o nową normę ISO 22 000 i standard IFS.

Oferta

Posiadamy bogatą ofertę wędlin, mięsa oraz drobiu i cały czas ją rozszerzamy. Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom naszych Klientów. Oferujemy w sprzedaży m.in. kurczaki, kabanosy, boczek, parówki , szynki i inne wyroby garmażeryjne.
Codziennie zaopatrujemy w świeży towar odbiorców w całym województwie.

Zakład mięsny PROSIACZEK wyposażony jest w najnowocześniejsze linie technologiczne i urządzenia, które w połączeniu z odpowiednio motywowaną i wykwalifikowaną kadrą pracowniczą zapewniają wysoką jakość i bezpieczeństwo zdrowotne produkowanych wyrobów. Przedsiębiorstwo posiada komputerowy system kontroli i rejestracji temperatury w całym cyklu produkcyjnym oraz komputerowy system kontroli przepływu surowca, półproduktu i produktu gotowego, co umożliwia pełną identyfikację wyrobu.

Oferta obejmuje m.in.:
  • dziadkowa spiżarnia
  • wędzonki Gosposi
  • produkty grilowane
  • wędliny delikatesowe
  • mięsa kulinarne
  • kiełbasy cienkie
Nasze wyroby nie tylko wspaniale smakują, ale są także zdrowe, sycące i pięknie wyglądają na stole w każdym domu.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty świeżych mięs i wędlin!

Marki i specjalizacje

W zakładzie uruchomiono nowoczesną linię ubojową świń, spełniającą wymagania UE. Trzoda chlewna przeznaczona do uboju pochodzi z produkcji naturalnej, tylko z okolicznych wyselekcjonowanych gospodarstw indywidualnych.
Mięsa i wędliny przygotowujemy według tradycyjnych, sprawdzonych receptur. Przy produkcji nie używamy środków konserwujących.

Jesteś właścicielem?

Aktualizuj dane
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-21 04:30:01

Podziel się

Recenzje (1)

Średnia ocen

5.0

Recenzje użytkowników

pkt
Użytkownik niezalogowany
5.0
07.06.2013
Zaopatruje się u Was od kliku lat. Nie narzekam na brak klientów ale wiem dlaczego. To dzięki Waszym wędlinom. Świeże, bez konserwantów. Dobrze mieć takiego dostawce. Prorok