Artykuł sponsorowany

Wysłodziny browarne nowym sposobem żywienia bydła

Wysłodziny browarne nowym sposobem żywienia bydła

Wysłodziny browarne, nazywane też młótem browarnianym to efekt uboczny w produkcji piwa. Jednak młóto nie jest bezużytecznym odpadem. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako komponent paszy w żywieniu krów, ale także trzody monogastrycznej. Ze względu na wysoką zawartość białka, po wysłodziny najchętniej sięgają hodowcy krów mlecznych.


Skład wysłodzin browarnych

Młóto browarne to chyba najczęściej stosowany w rolnictwie uboczny produkt przemysłu spożywczego. Swoją popularność zawdzięcza bogatemu, bardzo odżywczemu składowi – wyjaśnia ekspert przedsiębiorstwa DOMINO. Wśród odpadów powstałych przy produkcji piwa znajdziemy m.in. pszenicę, jęczmień i słód jęczmienny, ryż i kukurydzę. Świeże młóto ma konsystencję gęstej kaszy i wysoką zawartość wody, co czyni je bardzo nietrwałą paszą. Dlatego wysłodziny poddaje się konserwacji przez kiszenie lub suszenie.


Efekty wprowadzenia młóta do dawki pokarmowej krów

Jak już wspominaliśmy, najczęściej młóto stosowane jest jako domieszka do pasz w hodowli krów mlecznych. Wynika to z mlekopędnych właściwości wysłodzin browarnych. Młóto stosowane we właściwych proporcjach wpływa na wzrost zawartości kazeiny i tłuszczu w mleku krowim, a zatem wpływa dodatnio nie tylko na ilość, ale też strukturę mleka.


Zalety stosowania wysłodzin jako paszy

Młóto browarne nie tylko wpływa na ilość i jakość mleka, ale jako źródło wysokosprawnego białka ułatwia fermentację w żwaczu, a przez to dobrze wpływa na jego kondycję. Jest bogate w aminokwasy, mikroelementy oraz witaminy z grupy B, A oraz E. Smak wysłodziny przekłada się na wzrost pobrania suchej masy przez stado – mówi specjalista z firmy DOMINO.


Najlepszy sposób dawkowania młóta

Aby mieć pewność, że wysłodziny w paszy wpłyną nie tylko na ilość, ale też jakość mleka, warto stosować się do kilku ogólnych zasad. Stosunkowo największa zawartość wysłodziny w paszy zalecana jest na początku i w środkowej fazie laktacji. Młóto dobrze jest łączyć z kiszonką traw lub kukurydzy, gdyż takie połączenie zapewnia najlepszą strukturalność dawki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz