Ekologiczne mleko i mięso jest lepsze? Poznaj najnowsze badania

Ekologiczne mleko i mięso jest lepsze? Poznaj najnowsze badania

Zespół naukowców o międzynarodowym składzie, w tym Polacy, opublikował najnowsze badania dotyczące różnic pomiędzy ekologicznym i nieekologicznym mlekiem i mięsem. Wyniki, które podchwyciła międzynarodowa prasa, udowadniają m.in., że żywność ekologiczna jest lepsza, od tej produkowanej w inny sposób.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Badania nad mięsem i mlekiem

W największej pracy przeglądowej tego rodzaju, międzynarodowy zespół ekspertów kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii (z udziałem ekspertów m.in. z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW) wykazał, że zarówno ekologiczne mleko, jak i mięso, zawierają o ok. 50 % więcej korzystnych kwasów tłuszczowych omega-3 niż produkty wytwarzane konwencjonalnie.


Analizując dane z całego świata, zespół naukowców poddał przeglądowi 196 publikacji naukowych na temat mleka i 67 publikacji na temat mięsa. Stwierdzono wyraźne różnice między ekologicznym i konwencjonalnym mlekiem i mięsem, szczególnie pod względem zawartości kwasów tłuszczowych, a także niektórych składników mineralnych i przeciwutleniaczy.


Publikując dzisiaj swoje wyniki w British Journal of Nutrition naukowcy zwracają uwagę, że zastąpienie konwencjonalnego mleka i mięsa w codziennej diecie produktami ekologicznymi wiąże się w pewnym stopniu ze zwiększeniem spożycia ważnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Autorami badań w Polsce byli: dr inż. Dominika Średnicka-Tober oraz prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska i prof. dr hab. Joanna Gromadzka-Ostrowska z SGGW.


Zachodnioeuropejska dieta uznawana jest za zbyt ubogą w te kwasy tłuszczowe, a Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority, EFSA) zaleca podwojenie ich spożycia – podkreśla Chris Seal, profesor żywności i żywienia człowieka na Uniwersytecie Newcastle. Zwiększone spożycie kwasów omega-3  związane jest ze zmniejszeniem zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, poprawą rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, a także lepszym działaniem układu odpornościowego… Pozyskanie wystarczającej ich ilości z naszej diety jest jednak trudne. Nasze badania sugerują, że przejście na produkty ekologiczne może wpłynąć w  pewnym stopniu na zwiększenie spożycia tych ważnych składników odżywczych – oddaje naukowiec.


Kluczowe wyniki

  • mleko i mięso ekologiczne zawierają około 50 % więcej dobroczynnych kwasów omega-3 w porównaniu do produktów konwencjonalnych,
  • ekologiczne mięso charakteryzuje się nieco mniejszą zawartością dwóch nasyconych kwasów tłuszczowych (mirystynowego i palmitynowego), których spożywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • mleko ekologiczne zawiera o 40 % więcej sprzężonego kwasu linolowego (CLA),
  • mleko ekologiczne zawiera nieco więcej żelaza, witaminy E i niektórych karotenoidów,
  • mleko konwencjonalne zawiera o 74 % więcej jodu, a także nieznacznie więcej selenu.

  

Wyższość żywności ekologicznej

Wspominane powyżej badania i ich wyniki, to kontynuacja prac, w których naukowcy z Newcastle, z udziałem ekspertów z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoch, Szwajcarii, Norwegii i Polski, dokonali porównania składu surowców roślinnych uprawianych w sposób ekologiczny i konwencjonalny.


Poprzednie badania, także opublikowane w British Journal of Nutrition, pokazały, że ekologiczne surowce i produkty roślinne zawierają o blisko 60 % więcej kluczowych przeciwutleniaczy i mniej toksycznego metalu, kadmu, niż surowce uprawiane konwencjonalnie.


Pokazaliśmy, że istnieją bez wątpienia różnice pomiędzy składem żywności ekologicznej i konwencjonalnej. Wyniki wszystkich trzech badań, dotyczących surowców i produktów roślinnych, mięsa oraz mleka, sugerują, że wybór ekologicznych owoców, warzyw, mięsa i produktów mlecznych zapewnia znacznie większą ilość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3 przyjmowanych z pożywieniem – podsumowuje Profesor Carlo Leifert z Uniwersytetu Newcastle, koordynował badania.


Naukowcy podkreślają, że tylko niewielka liczba przeprowadzonych dotychczas badań porównuje skład ekologicznego i nieekologicznego mięsa, i że nawet statystycznie znaczące wyniki nadal obarczone są wysokim poziomem niepewności.


Źródło: komunikat prasowy SGGW.


Odpowiednich mleczarni szukaj w naszej bazie na pkt.pl.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz