Segregacja śmieci – co ty o niej wiesz?

Segregacja śmieci – co ty o niej wiesz?

Mimo że o segregacji śmieci mówi się od dawna, to jednak wciąż wielu z nas ma ograniczoną wiedzę w tym temacie. Jak zadbać o środowisko naturalne w domu? I do którego pojemnika wrzucić opakowanie po soku, będąc na mieście?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kosz i worek na śmieci – czy to takie proste?

Segregację odpadów w domu warto rozpocząć od zaopatrzenia się w kosze i worki na śmieci. Na początek wystarczy, że będziesz dzielił śmieci na podlegające recyklingowi i te, których nie da się przetworzyć. W osobnym worku możesz zbierać również plastikowe butelki po wodzie i napojach. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, a w piwnicy posiadasz kocioł c.o., przyda się również worek na papier, stare gazety czy kartony.

Aby rozpocząć przygodę z segregacją śmieci, wcale nie musisz wydawać dużo pieniędzy na zakup specjalnych pojemników. Pierwszy krok to po prostu baczne przyglądanie się temu, co trafia do kosza na śmieci. Już nawet częściowa segregacja śmieci oznacza, że dokładasz swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.

Pojemniki na mieście – do którego wrzucić gazetę, do którego plastikową butelkę?

O ile segregacja śmieci w domu nie jest większym problemem, o tyle możesz mieć z tym kłopot, będąc na mieście. W większych miastach Polski na ulicach pojawia się więcej niż jeden śmietnik. Wraz z nimi również  pytanie, do którego pojemnika należy wyrzucić opakowania po mleku, sokach czy batoniku. Zasadniczo sprawę ułatwiają kolory pojemników, o ile jednak znasz ten powszechnie stosowany podział.

Na mieście najczęściej spotkasz pojemniki na odpady w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym. Pierwszy jest zarezerwowany na plastik i metal. Tutaj powinny trafić butelki i puszki po napojach, porwane siatki jednokrotnego użytku czy inne opakowania z tworzyw sztucznych. Jeżeli masz taką możliwość, to najlepiej, abyś usunął z opakowań wszelkie etykiety.

Niebieskie pojemniki są przeznaczone na papier i makulaturę. Ważne jednak, aby wrzucane do pojemnika np. gazety nie były mokre. Jeżeli pozbywasz się osobistych notatek, zwróć uwagę na to, czy nie używałeś spinaczy lub zszywek. Takie elementy  nie powinny trafić do tego pojemnika.

Pojemnik w kolorze zielonym jest przeznaczony na szkło kolorowe. Do niego powinny trafić szklane opakowania np. po napojach. Pamiętaj jednak, że to pojemnik nieodpowiedni np. na stłuczone talerze czy żarówki. Z myślą o tych ostatnich są specjalne pojemniki na odpady niebezpieczne.

Aby uczyć kolejne pokolenie

Segregacja śmieci nie jest czasochłonna, nie jest kosztowna, nie wymaga od nas większego wysiłku. Dlaczego zatem wciąż znajdują się osoby, które wzbraniają się przed wprowadzeniem jej do codziennych nawyków? Niestety, działają tu nasze przekonania i… nieuzasadnione lęki. Tymczasem segregując odpady, możemy uczyć kolejne pokolenia szacunku do natury. A czy ty już segregujesz śmieci?

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży